Bayraktar TB3’te ikinci prototip ve gövde içi kamera detayı

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Bayraktar TB3 SİHA’nın 23’üncü test uçuşunda, bazı özel detaylar göze çarptı. Test sırasında, ikinci prototip ve gövde içine giren CATS görüntülendi.

23’üncü test uçuşunda orta ve yüksek irtifaya çıkan Bayraktar TB3, ASELSAN tarafından geliştirilen CATS Elektro-Optik Sistemi ile havalandı. Test sırasında ise bazı detaylar dikkat çekti. 27 Ekim 2023 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirilen Bayraktar TB3, 23’üncü uçuş testi sırasında kardeşini yani ikinci Bayraktar TB3 prototipini görüntüledi.

STM Banner

Yakın gelecekte Bayraktar TB3 projesindeki test faaliyetlerine, iki prototiple birlikte devam edileceği üzerinde duruluyor. Böylelikle hem test faaliyetleri hızlanacak hem de TCG ANADOLU’ya ilk iniş/kalkış hedefine bir adım daha yaklaşılmış olunacak.

Öte yandan yine 23’üncü test uçuş sırasında Bayraktar TB3’te dikkat çeken bir detay ise CATS Elektro-Optik Sistemi’nin hava aracının gövdesinin içerisine girmesi oldu. Kalkış esnasında Bayraktar TB3’ün gövdesinin içerisine alınan CATS, iniş takımlarının kapandığı kalkış sonrasında ise gövde içerisinden çıkarak kullanıma hazır hale getirildi. Böylelikle özellikle kötü hava koşullarında Bayraktar TB3’ün, rüzgara direnç uygulayan kısmı azaldığı için daha stabil bir iniş/kalkış yapacağı üzerinde duruluyor. Bu da deniz platformlarından iniş/kalkış gerçekleştirecek Bayraktar TB3 için oldukça avantajlı bir özellik olarak öne çıkıyor.

TCG ANADOLU’DAN İLK UÇUŞ 2024’TE

Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı olacak. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 için 2024 yılı içinde TCG Anadolu gemisinde testlere başlanmasını planladıklarını açıklamıştı. Bayraktar TB3’ün sahip olacağı kabiliyetler bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da önemli bir yenilik olacak.

Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak milli SİHA, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek. Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye’nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu