Almanya’dan milyar dolarlık Patriot tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Raytheon, Almanya’ya Patriot Have ve Füze Savunma Sistemi tedarik etmek üzere 1.2 milyar dolar tutarında yeni bir sözleşme imzaladı.

Sözleşme; en güncel Patriot Configuration 3+ radarları, fırlatıcılar, komuta ve kontrol istasyonları, ilgili yedek parçalar ve destek hizmetlerini kapsıyor. Kısa süre önce Alman Federal Meclisi Bütçe Komisyonu, Patriot tedariki için 3 milyar avroluk bütçe tahsis etmişti.

STM Banner

Bütçenin yaklaşık 2.4 milyar avro tutarındaki kısmıyla 400 adet füze tedarik edilecek ve Alman Ordusu’nun envanterine dahil edilecek. Öte yandan bütçenin 602 milyon avroluk kısmıyla ilse Ukrayna için 100 adet füzenin tedariki gerçekleştirilecek. Tedarik edilecek füzelerin PAC-2 GEM-T ve PAC-3 MSE olacağı tahmin ediliyor.

Karadan havaya Patriot Advanced Capability-2 (PAC-2) füzeleri 100 kilometrenin üzerinde bir menzile sahiptir. Balistik füzeleri engellemek üzere tasarlanmış olan PAC-3’lerin menzili daha kısa olmakla birlikte daha yüksek irtifalarda ve daha yüksek isabetle çalışabilmektedir.

Patriot

Mevcut Patriot üretim kapasitesi yetersiz

Halihazırda Patriot füzeleri için çok ciddi bir sipariş hacmine sahip olan ABD, siparişleri karşılamakta güçlük çekiyor. Bu amaçla Japonya, lisans altında ürettiği Patriot füzelerini ABD’ye ihraç etmeye karar verdi ve gerekli yasal düzeltmeleri yaptı. Öte yandan ABD, Japonya’nun onay verdiği ülkelere Japon üretimi Patriot füzelerini ihraç edebilecek.

Patriot, halihazırda aralarında Almanya, ABD ve Ukrayna’nın da bulunduğu 19 ülke için hava savunmasının bel kemiğini oluşturuyor.

Japonya’dan ABD’ye Patriot ihracatı: Denklem terse döndü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu