Belarus Polonez Silah Sistemi testine hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Belarus Devlet Askeri Sanayi Komitesi başkanı Dymitr Pantus’un açıklamasına göre; Belarus üretimi Polonez Silah Sistemi, çok yakında test edilmeye hazır olacak.

Belarus; yerli savunma sanayii sektörü tarafından üretilen yeni Polonez Silah Sistemi’ni, 2021 yılı içerisinde bir deneme atışı ile test edecek. Devlet Askeri Sanayi Komitesi başkanı Dymitr Pantus’un açıklamasına göre, yeni füzenin yer testleri başarılı oldu ve yakın gelecekte yapılacak olan testlerin bir sonraki aşaması başka bir ülkede gerçekleşecek.

STM Banner

Halihazırda Polonez Silah Sistemi’nde, Belarus tarafından geliştirilen 301 mm çapa ve 200 km menzile sahip füzelerkullanılıyor. Polonez Silah Sistemi, her biri ayrı bir hedefe yönlendirilebilen 8 füze ile donatılmış durumda. 2017’de Belarus Savunma Bakanlığı, menzili 300 km’ye kadar olan füzelerin geliştirildiğini rapor etti ancak bu menzile, şu ana kadar sadece yer testleri ile ulaşıldığı tahmin ediliyor. Bununla birlikte, geliştirilmekte olan füzeler bir maket şeklinde Minsk’teki Milex 2017 savunma sanayi fuarında sergilenmişti.

Hakan KILIÇ no Twitter: "Gerçi onlarınki farklı biraz Polonez  multiple-launch rocket system yani MLRS. MILEX 2017' de sergilenecekmiş.… "  .

Belarus devlet televizyonunda yer alan açıklamaya göre; Devlet Askeri Sanayi Komitesi Başkanı Dymitra Pantus, yeni bir füzenin tam kapsamlı testlerinin planlandığını açıkladı. Bunun için ülkede eksik olan uygun bir füze eğitim sahası gerekiyor. Bu tür testler, bir teknoloji tedarikçisi olan Rusya, Ukrayna veya Çin’de gerçekleştirilebilir.

Defence24’e göre; 300 km’lik Polonez füzesi, tamamen Belarus’ta yapılmış olsa bile Çin çözümlerinin de kullanıldığı tahmin ediliyor. Füzenin harp başlığının ağırlığının, önceki sistemlere nazaran daha büyük olacağı bekleniyor. Savaş başlığının ağırlığının 480 kg olacağı iddialar arasında.

Detaylar: Roketsan’dan Bangladeş’e KAPLAN Füzesi ihracatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu