MİLGEM 6,7 ve 8’inci gemiler için süreç başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN; Deniz Kuvvetleri tarafından icra edilen Mavi Vatan 2021 Tatbikatı kapsamında gerçekleştirdiği konuşma esnasında, MİLGEM Projesi’nde değindi.

MİLGEM Projesi’nin 5’inci, İSTİF Sınıfı Firkateyn Projesi’nin ise ilk gemisi olan TCG İSTANBUL (F-515)’un Ocak 2021’de denize indirildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı ERDOĞAN; İSTİF Sınıfı Firkateynlerin devamı niteliğinde olan MİLGEM 6,7 ve 8’inci gemiler için ise sürecin yakında başlatılacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591) ile Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU (L-400)’nun ise bu yıl içerisinde Deniz Kuvvetleri’ne teslim edileceğini belirtti.

STM tarafından yürütülen MİLGEM Programı’nın ilk fazını oluşturan ve Türk Donanması için dört adet korvetin üretimini kapsayan ‘ADA Sınıfı Korvet’ Projesi, 2019 yılı içerisinde dördüncü korvet olan TCG KINALIADA (F-514)’ün teslim edilmesi ile tamamlanmıştı.

MİLGEM Programı’nın ikinci fazını oluşturan ve Türk Donanması için dört adet fırkateynin üretileceği ‘İSTİF Sınıfı Fırkateyn’ Projesi kapsamında ise 23.01.2021 tarihinde önemli bir aşama kaydedildi. Üretimi gerçekleştirilen ilk İSTİF Sınıfı Fırkateyn, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım sağladığı tören ile denize indirildi. TCG İSTANBUL Fırkateyni’nin, 2023 yılı içerisinde Türk Donanması’na teslim edilmesi hedefleniyor.

MİLGEM İSTİF Sınıfı Firkateynler, ADA Sınıfı Korvetlere göre çok daha yüksek yerlilik oranına sahip olacaklar.

TCG-İSTANBUL-Fırakteyni

İSTİF Sınıfı Firkateyn Teknik Özellikler

Tam Boy: 113.2 metre
Su Hattı Boyu: 105.2 metre
Azami En: 14.40 metre
Draught: 4.05 metre
Deplasman: 3000 ton
Azami Hız: 20+ knot
Ekonomik Hız: 14 knot
Seyir Siası: 5700nm (14 knot)
Ana Tahrik Gücü: CODAG (2x Saft + CPP Pervanesi)
Yardımcı Makineler: 4x Dizel Jeneratör
Helikopter Platformu: 2x S-70 SeaHawk (Birisi hangarda)
Gemi Vasıtaları: 2x RHIB
Yaşam Mahali: 123 Personel

Önerilen İçerik: ABD’den Türkiye’ye Mk41 VLS ambargosu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM Gif Baner   Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Neden,bu kadar Türkceye karşısınız.?vasıta: araç….yaşam mahalli:yaşam alanı….en geniş yeri:azami en(!)….itmek gücü:tahrik gücü….. V.b….Türkçeci olmadan,milliyetci(uluscu) olunmaz….Hangk ulus’un milliyetcisisiniz?….Türk ise,neden Türkce değil?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu