Belarus’a Fransız aviyonikli Su-30SM teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, Belarus Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen Fransız üretimi aviyoniklerle donatılmış Su-30SM savaş uçaklarının teslimatını gerçekleştirdi.

Su-30’un ihracat versiyonu temel alınarak Belarus Cumhuriyeti Bakanlığı’nın siparişi üzerine Sukhoi Tasarım Bürosu tarafından tasarlanan Su-30SM uçakları, Belarus Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Söz konusu uçaklar için 2017 yılında bir sözleşme imzalanmıştı.

STM Banner

Belarus’a teslim edilen Su-30SM uçaklarının bazı Rus orijini parçaları, Fransız menşei muadilleri ile değiştirildiği için Su-30 temelinden farklıdır. Bu yeni savaş uçağı, taktik durum analizi ve harita sunumu için Fransız Thales şirketi tarafından üretilen Holografik Baş Üstü Gösterge (HUD) sistemi ile donatıldı.

Defence Blog’a göre; Thales tarafından geliştirilen HUD sistemi, gözetleme ve muharebe görevleri için kullanılmaktadır. Su-30SM’deki Thales HUD 3022, navigasyon, muharebe sistemini ve çeşitli uçak sensörlerini koordine eden görev sistemi yazılımını içermektedir.

Thales’in bu sistemleri ve ekipmanları; Rafale, Mirage 2000, Mirage F1, Jaguar, Typhoon, Tornado, Su-30, MiG-29, MiG-21, F-18, F 16 gibi diğer savaş uçaklarında da kullanılmıştır.

Su-30SM, 4 ++ nesil ve çift koltuklu olarak üretilmiş, yüksek manevra kabiliyetine sahip bir savaş uçağıdır. Su-30SM, iki adet AL-31FP turbofan motorla donatılmıştır. Avcı uçağı, 1.500 km çalışma menziline sahiptir ve yakıt ikmali olmadan 3,5 saat uçuş yapabilmektedir.


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Genel kanı Rus avioniklerinin Batının gerisinde olduğu yönünde. Acaba gerçekten öyle mi ? Öyle galiba,zira baksanıza bu uçakları dahi Thales ürünleri ile vermişler Belarus’a.
    Yoksa burada benim atladığım,bilemeyeceğim bir nokta mı var ?

  2. Rusya nasıl hala Fransa’dan bu sistemleri tedarik edebiliyor, ya da önceden tedarik ettiklerini mi kullanıyorlar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu