F-35’in tam oranlı seri üretimi askıya alındı

Roketsan-ATMACA-Banner

F-35 Lightning II savaş uçağının tam oranlı seri üretimi, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından süresiz olarak ertelendi. Uçak, LRIP ile üretilmeye devam edilecek.

ABD Savunma Bakanlığı; Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında Lockheed Martin ana yükleniciliğinde geliştirilen 5’inci Nesil Savaş Uçağı F-35 Lightning II’nin, tam oranlı seri üretim faaliyetlerini süresiz olarak erteledi. Bloomberg’in haberine göre söz konusu ertelemenin sebebi ise F-35’in 2017 yılından bu yana sürekli ertelenen birtakım muharebe testlerine, halen ne zaman hazır olacağı yönündeki belirsizlik.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak bir Pentagon yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, “Teknik sorunlar ve Covid-19 etkisi, en pahalı ABD silah sisteminin sofistike testlerinin yürütüleceği simülasyon tesisinin hazırlanmasını geciktirdi.” ifadelerine yer verildi. Lockheed Martin için en kazançlı aşama olan F-35’in tam oranlı üretimi hakkında karar vermek amacıyla gereken tüm verilere sahip olmak için uzun bir süre gerekiyor. Ayrıca ABD’de, Joe Biden yönetimi de görevi devralmaya hazırlanıyor.

F-35

F-35 Lightning II Tam Oranlı Seri Üretim Programı’nın değerinin, 398 milyar ABD Doları olduğu biliniyor. Uçak, halihazırda Düşük hızlı seri üretim (LRIP) şeklinde üretiliyor.

Ayrıca, F-35’in tedarik zincirinde de birtakım aksamalar mevcut. Lockheed Martin, 2020 yılı içerisinde planlanan üretim adedinin gerisinde kaldı.

Önerilen İçerik: F-35 teslimatlarına COVID-19 darbesi

F-35 programı kapsamında üretilmesi öngörülen 3 bin 200 uçağının 600’den fazlası teslim edildi ve uçak, ABD de dahil olmak üzere dokuz ülkede silahlı kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Şu ana kadar Dünya çapında 26 üs ve gemiden işletilen 600’den fazla F-35 uçağı, 350.000 uçuş saatini geride bıraktı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu