Belçika FCAS savaş uçağına göz kırpıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Belçika; Fransa, İspanya ve Almanya tarafından yürütülen FCAS 6. Nesil Savaş Uçağı Geliştirme Programına göz kırpıyor. Belçika, halihazırda F-35 programının bir üyesi olmayı sürdürüyor.

Belçika savunma sanayii, bir süredir bir sonraki nesil savaş uçağı programlarının hangisine katılması gerektiği üzerine araştırmalar yapıyor. Alman kaynaklarına göre Belçika, FCAS programı paydaşlarıyla programa şimdilik gözlemci statüsü ile katılmak için görüşmeler yürütüyor.

STM Banner

FCAS programı ana yüklenicilerinden Dassault Aviation’ın CEO’su Éric Trappier, FCAS’ın Avrupalı olsalar bile F-35 programına dahil olan diğer ülkeleri de içerecek şekilde genişletilmesine karşı olduğunu bildirdi. Ancak, hükümetlerin gözlemci ülkeler olarak katılma olasılığını göz ardı etmedi.

Trappier, geçen ay Fransa’nın 2024-2030 Askeri Programlama Yasası ile ilgili bir duruşmada yaptığı konuşmada, “Belçikalıların [FCAS’a olan ilgisini] duydum. Bunların hepsi çok iyi. Ancak F-35’i tercih eden ülkeleri programa dahil etmenin anlamını gerçekten anlamıyorum. Fabrikamda, tasarım ofisimde F-35’i seçmiş insanlara neden yer açayım?” dedi.

F-35/Fil Yürüyüşü

Programdaki diğer ülkeler olan İspanya ve Almanya’nın her ikisi de F-35 almakla ilgileniyordu. Ancak bu ülkelere şimdilik Dassault tarafından bir tepkinin koyulmadığı belirtiliyor.

Avrupa’nın 6. Nesil programları

Halihazırda Avrupa’da 2 farklı 6. nesil savaş uçağı geliştirme programı yürütülüyor. FCAS ve GCAP olarak adlandırılan projelerin ikisinin de 2030’un sonları ila 2040’ların başında hizmete girmesi hedefleniyor.

FCAS (Future Combat Air System); Fransa, İspanya ve Almanya tarafından ortaklaşa geliştiriliyor. 2027’de ilk prototipin çıkması hedeflenen projede, uçağın 2035-2040 yılları arasında hizmete girmesi planlanıyor. Uçak manned-unmanned teaming çerçevesinde geliştiriliyor. Proje de 6. nesil bir savaş uçağının yanında ona eşlik edecek insansız hava araçları da geliştirilecek. Projenin ana yüklenici şirketleri ise Fransız Dassault ile Airbus ve İspanyol Indra.

tempest
Tempest

Diğer proje GCAP (Global Combat Air Programme) ise İngiltere, İtalya ve Japonya tarafından yürütülüyor. GCAP, FCAS’ten farklı olarak daha önceden ayrı projelerde 6. nesil savaş uçakları geliştiren ülkelerin projelerini birleştirmesiyle ortaya çıktı. Projenin ilk adımı İngiltere tarafından Tempest programı ile atılmıştı. Daha sonrasında Tempest’e İtalya da katılmış, geçtiğimiz yıl da kendi 6. Nesil savaş uçağı projesini yürüten Japonya da kendi projesi F-X’i Tempest ile birleştirmişti. Birleştirilmiş projeye GCAP adı verildi. İlk prototipin 2027 yılında EJ200 motorlarıyla çıkışını yapması beklenen projede teslimatların 2035 yılında başlaması bekleniyor. Proje; İngiliz BAE Systems, İtalyan Leonardo ve Japon Mitsubishi tarafından yürütülüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Defense News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu