Beyaz Saray’dan Erdoğan ile Biden Görüşmesi Sonrası Açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Beyaz Saray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında G20’de gerçekleştirilen görüşmenin ardından bir açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada, “Başkan Biden’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Görüşmesinin Okunması Cumhurbaşkanı Joseph R. Biden Jr., G20 Zirvesi marjında ​​bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Başkan Biden, yapıcı ilişkileri sürdürme, işbirliği alanlarını genişletme ve anlaşmazlıklarımızı etkin bir şekilde yönetme arzusunun altını çizdi.

STM Banner

Türkiye’nin Afganistan’daki NATO misyonuna yaklaşık yirmi yıldır yaptığı katkılardan dolayı takdirini dile getirdi. Liderler Suriye’deki siyasi süreci, ihtiyaç sahibi Afganlara insani yardımın ulaştırılmasını, Libya’daki seçimleri, Doğu Akdeniz’deki durumu ve Güney Kafkasya’daki diplomatik çabaları ele aldı.

Başkan Biden, savunma ortaklığımızı ve Türkiye’nin bir NATO Müttefiki olarak önemini yeniden teyit etti, ancak ABD’nin Türkiye’nin Rus S-400 füze sistemine sahip olması konusundaki endişelerine dikkat çekti. Ayrıca barış ve refah için güçlü demokratik kurumların, insan haklarına saygının ve hukukun üstünlüğünün önemini vurguladı.” ifadelerine yer verildi.

biden-erdoğan-görüşmesi

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan, ABD Başkanı Joe Biden ile Roma’da G-20 Liderler Zirvesi marjında bir görüşme gerçekleştirdi. Pozitif bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.

Görüşmede, iki lider Türkiye-ABD ilişkilerini daha güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulundu ve bu doğrultuda ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kaldı.” ifadelerine yer verildi.

Hatırlanacağı üzere Türkiye, Eylül 2021 itibariyle Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II Programı’ndan tamamen çıkarılmıştı. Bu kapsamda Türkiye’nin, hem F-35 için harcanan 1.4 milyar ABD Dolarlık paranın geri kazanımı hem de Türk Hava Kuvvetleri’nin mevcut F-16 Fighting Falcon savaş uçağı filosunun güçlendirilmesi için F-16 Blok 70 talebi mevcut.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-16 Blok 70 Türk Hava Kuvvetleri’ne Ne Katar?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu