Biden Yönetimi Tayvan’a İlk Silah Satışını Gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Biden yönetimi Tayvan’a yönelik ilk silah satışını onayladı. Anlaşmanın toplam değeri 750 milyon ABD Dolarına yakın.

ABD Dışişlerine bağlı ABD Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından Kongre’ye yönelik yapılan bildirimde Tayvan’a 40 adet yeni M109A6 Kundağı Motorlu Topçu Sistemi satışına onay verildiği belirtildi. Tayvan, 155mm’lik topçu sistemlerine ek olarak 1.698 adet de Hassas Güdüm Kiti (PGK) satın alacak.

STM Banner

Dışişleri tarafından onay verilen satışın hayata geçmesinden önce Kongre değerlendirme sürecinden geçmesi ve Tayvan ile sistemin üreticisi olan BAE Systems arasındaki müzakerelerin devam etmesi gerekiyor. Ancak bu şartlar sağlandıktan sonra anlaşma imzalanabiliyor ve satış gerçekleşiyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise satışa büyük tepki gösterdi. Pekin, durumun gidişatına göre “karşı önlemler” alacağını duyurdu. Çin, daha önce ABD’li savunma sanayii şirketlerinden Boeing, Lockheed Martin ve Raytheon’a yönelik yaptırımlar uygulamıştı. Bu şirketler daha önce Tayvan’a silah satmış olan ABD’li şirketler.

Tayvan ise ABD’nin onayını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Silah sistemleri sayesinde Tayvan’ın barışı sağlamakta kendisine daha fazla güven duyacağı belirtildi.

Çin, Tayvan’ın kendi topraklarının bir parçası olarak görüyor ve ada ülkesinin Çin anakarasıyla birleştirilmesi için güç kullanmaktan çekinmeyeceğini sıkça dile getiriyor. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, geçtiğimiz zamanlarda yaptığı açıklamalarda Tayvan’ın kontrolünün kazanılmasının “tarihi bir görev” olduğunu dile getirmişti.

A6 modeli obüsler, Tayvan’ın eskiyen M109 obüslerinin yerini alacak. Sistemin yanında temin edilecek olan 155mm mühimmatlar ise Hassas Güdüm Kitleriyle hedeflerini GPS yardımıyla daha yüksek hassasiyetle vurabilecek.

Trump yönetimi geçtiğimiz yıl Tayvan’a yönelik 66 adet F-16 Block 70 satışına onay vermişti. Tayvan aynı zamanda Harpoon gemisavar füzeleri de tedarik etmişti. Tüm bu satışların bedeli ise yaklaşık olarak 2.4 milyar ABD dolarına yakındı.

Filipinler'e F-16 Blok 70/72 Satışı için onay
F-16 Blok 70/72

ABD, 2010 yılından bu yana Tayvan’a 23 milyar ABD Doları değerinde silah satışı gerçekleştirdi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Tayvan F-16’ları ilk kez AIM-120 AMRAAM ateşledi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, ABD Dışişleri Bakanlığı 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu