Hindistan’ın İlk Yerli Uçak Gemisi Deniz Testlerine Başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan’ın ilk yerli uçak gemisi ilk deniz testlerine başladı. Geminin 2022 yılında hizmete alınması bekleniyor.

Yerli Uçak Gemisi 1 (IAC-1) olarak da adlandırılan INS Vikrant, ilk kez beklentileri karşılayarak geçtiğimiz ay açıklandığı üzere bu ay içerisinde deniz testlerine başladı.

STM Banner

Hindistan Donanma Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Reenkarne olan Vikrant, 1971 Savaşı’ndaki zaferde şanlı selefinin oynadığı kilit rolün 50. yılında, ilk deniz testlerine doğru yelken açarken Hindistan için gururlu ve tarihi gün yaşıyoruz. Hindistan’da tasarlanmış ve inşa edilmiş en büyük ve en karmaşık savaş gemisi. Daha birçokları takip edecek…” ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz ay gemiyi ziyaret eden Hindistan Savunma Bakanı Raksha Mantri, “Hindistan’ın gururu” olarak nitelendirirken projede ciddi ilerleme kaydedildiğini vurgulamıştı. Mantri, geminin inşasında kullanılan çelik, silah ve sensör gibi malzemelerin neredeyse %75’inin Hindistan’da üretildiğini ve bunun büyük bir gurur vesilesi olduğunu kaydetmişti ve deniz testlerinin Ağustos ayı içerisinde başlayacağını açıklamıştı.

Hindistan'ın ilk yerli uçak gemisi INS Vikrant
Hindistan’ın ilk yerli uçak gemisi INS Vikrant

Tasarım faaliyetleri ilk kez 1999 yılında başlayan Vikrant, nispeten özgün bir tasarıma sahip. Vikrant, Ağustos 2013’te suya indirildi ve halihazırda Hindistan’ın Kerala eyaletinde bulunan Koçi şehrinde geminin donatım işlemleri devam ediyor.

Rusya’dan satın alınan INS Vikramaditya’nın ardından Hint Donanması’nın ikinci uçak gemisi olmaya hazırlanan Vikrant, hizmete alındığında Hindistan’ın Indo-Pasifik bölgesinde diğer ülkelerle rekabetine büyük katkılar sağlayacak.

260 metre uzunluğundaki INS Vikrant, 60 metre genişliğe ve 37.500 ton deplasmana sahip. Kısa Mesafeden Kalkış – Bariyerle Duruş (Short Take-Off Barrier Arrested Recovery/STOBAR) konfigürasyonu üzerine inşa edilen geminin toplamda 30’a kadar savaş uçağı ve helikoptere ev sahipliği yapması bekleniyor. Bunlar arasında iki filo (26 adet) MiG-29K savaş uçağı ve 10 adet Kamov Ka-31 helikopterleri yer alacağı tahmin ediliyor. STOBAR’da uçak, kendi itki gücüyle kalkış yapabilmektedir. Geminin baş kısmında yer alan eğimli rampa (ski jump) burada kalkışı kolaylaştırıcı işlev görmektedir.

INS Vikrant, Hint Donanmasının bugüne kadar idare edeceği dördüncü uçak gemisi olacak. Hint Donanmasının ilk kullandığı uçak gemisinin adı da yine Vikrant idi. İngiliz orijinli gemi, 1961-1997 yılları arasında hizmet verdi. Bir diğer İngiliz orjinli olan INS Viraat ise 1987-2016 yılları arasında görev icra etti. 2013’ten bu yana ise tek faal olarak kullanılan uçak gemisi INS Vikramaditya.

ÖNERİLEN İÇERİK: Hindistan’ın İlk Yerli Uçak Gemisi INS Vikrant’ta Yaşanan Gecikmeler


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Hindistan Donanması

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu