SSB’den İnsansız Suüstü Aracı Tedariki İhalesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, iki farklı tipte insansız suüstü aracı tedariki amacıyla bir teklife çağrı dosyası (TÇD) yayınladı.

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yapılan açıklamada, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen; Otonom Suüstü Aracı Tedariki Projesi kapsamında 1 (bir) adet Üs / Liman Savunma Aracı ve 1 (bir) adet Suüstü (S/Ü) Harbi Aracı tedarikine ilişkin Teklif alınması amacıyla yayımlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Üs/Liman Savunma Aracı’nın denizaltı savunma harbine yönelik faydalı yüklerle, Suüstü Harbi Aracı’nın ise birtakım taktik füze sistemi faydalı yükleriyle teçhiz edilmesi bekleniyor.

Kurum, ihaleye katılacak firmaların için ön yeterlilik şartlarını ise şu şekilde açıkladı:

  1. Geçerli bir “Tesis Güvenlik Belgesi”ne sahip olunması.
  2. 15 Ağustos 2021 tarihine kadar bir bot ile yerli ve milli imkânlarla geliştirilmiş bir yazılım kullanarak engelden sakınma, rota takibi, navigasyon konularında SSB’ye otonom araç kabiliyet gösterimi yapmış olması
  3. En az ISO 9001:2015 Kalite Güvence Belgesi’ne sahip olması

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın insansız deniz araçlarıyla planlamaları, bunlarla sınırlı değil. SSB tarafından ilerleyen aşamalarda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen 40 adetlik Otonom Suüstü Aracı ile Otonom Sualtı Aracı tedarikinde bulunulacak. Proje, SSB Deniz Araçları Daire Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bayraktar TB2’ye Ukrayna’da elektronik harp uygulandı

Bayraktar TB2’ye Ukrayna’da elektronik harp uygulandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu