BAE’den AN/TPY-2 için 212 milyon dolarlık sipariş

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Füze Savunma Ajansı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin AN/TPY-2 Balistik Füze Tespit Radarı ile ilgili olarak Raytheon’a 212.7 milyon ABD Doları değerinde bir sipariş verdi.

Edinilen bilgiye göre söz konusu sözleşme, Birleşik Arap Emirlikleri Ordusu envanterinde bulunan ve balistik füzelerin tespiti için kullanılan iki adet Ordu/Donanma Taşınabilir Gözetleme ve Kontrol Model 2 (AN/TPY-2) Radar Sistemi için lojistik destek faaliyetlerini içeriyor. İmzalanan sözleşmeye binaen Raytheon, söz konusu radarlar için bir adet Ana Güç Ünitesi tedarikinde ve 5 yıllık bakım hizmetinde bulunacak.

STM Banner

Sözleşmenin toplam bedeli 212.760.106 milyon ABD Doları, performans dönemi ise 1 Ekim – 30 Eylül 2025 olarak açıklandı.

Balistik füzelerin uzun menzilden tespiti için geliştirilen AN/TPY-2 Radarı, X-Band frekansında çalışan kara konuşlu bir radar sistemidir. Yaklaşık 1000 kilometre menzili bulunan sistem, Türkiye’de de Kürecik Radar Üssü’nde, İran’ın balistik füze faaliyetlerinin incelenmesi amacıyla bulunmaktadır. Sistem, Birleşik Arap Emirlikleri envanterinde bulunan ABD üretimi THAAD Anti-Balistik Füze (ABM) sisteminin ana sensör birimidir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu