Ukrayna Ordusu’na ait An-26 düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna’nın Chuhuiv şehri yakınlarında, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ait Antonov An-26 (NATO Rapor Adı: “Curl”) tipi Hafif Turboprop Askeri Nakliye Uçağı düştü.

Edinilen bilgiye göre; söz konusu An-26 Askeri Nakliye Uçağı, rutin eğitim uçuşundaydı ve içerisinde 23 personel bulunuyordu. İnişe geçtiği esnada henüz belirlenemeyen bir nedenden ötürü düşen uçak, bütünlüğü tam olarak bozulmamasına rağmen alev alması sebebi ile ağır hasar aldı. Ukrayna basını, uçakta bulunan personeller arasında hayatını kaybedenlerin ve yanık yaraları sebebi ile ağır yaralıların olduğunu açıkladı.

STM Banner

Kurtarma çalışmaları devam ederken Ukrayna Savunma Bakanlığı, söz konusu olay ile ilgili olarak soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Antonov An-26 Nakliye Uçağı

Antonov An-26 (Nato rapor adı: “Curl”) çift motorlu hafif turboprop nakliye uçağıdır ve Antonov An-24’den geliştirilmekle birlikte askeri kullanıma özgüdür. İlk olarak 1969’da görülmüştür, geniş kargo rampası ile birlikte arka gövdede değişiklikler olmuştur. Bununla birlikte An-26 Çin’de Xian Uçak Fabrikası tarafından lisanslı olarak Y-14 adından üretilmektedir, ismi Y-7 serisi olarak değiştirilmiştir. (1)


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu