Birleşik Krallık’tan JAGM Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Janes’in haberine göre; Birleşik Krallık, ABD ordusu için geliştirilen Lockheed Martin AGM-179 Müşterek Havadan Karaya Füze (JAGM) sistemi için sipariş verdi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, üreticiye bir kısmı 2010 mali yılı Yabancı Askeri Satışlar (FMS) fonundan gelecek olan ABD ve uluslararası müşteriler için JAGM üretimi amacıyla 201,75 milyon ABD Doları değerinde fon verildiği duyuruldu.

STM Banner

Sözleşmede çalışmaların 31 Aralık 2023’e kadar tamamlanacağının belirtilmesine rağmen, füze sayısına ilişkin herhangi bir ayrıntıya ve platform türüne değinilmedi. Ancak Müşterek Havadan Karaya Füze (JAGM), Birleşik Krallık Ordusu hizmetinde bulunan Boeing AH-64 Apache Taarruz Helikopteri, General Atomics Aeronautical Systems MQ-9 İnsansız Hava Aracı ve Lockheed Martin F-35B Lightning II uçağı da dahil olmak üzere havadan karata taarruz görev setine sahip herhangi bir ABD yapımı döner veya sabit kanatlı hava aracına entegre edilebilmektedir.

JAGM

JAGM programı; ABD Donanması (USN) ve ABD Deniz Piyadelerinin (USMC) ortak katılımının yanı sıra İngiltere ile iş birliğine dayalı, ABD Ordusu liderliğinde yürütülen bir Savunma Tedarik Programıdır. JAGM; TOW tanksavar füzesi, AGM-114 Hellfire ve AGM-65 Maverick füzelerinin yerini alabilen ve birkaç füze çeşidini tek ve bir silahla değiştirerek daha verimli lojistiği destek faaliyeti amaçlar.

Önerilen İçerik: Roketsan MAM-L en uzun menzilden vurdu


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu