Rusya’dan Türkiye’ye Su-35, Su-57 mesajı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya’nın Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi Sözcüsü Reshetnikova, Su-35 ve Su-57 avcı uçakları konusunda Türkiye ile görüşmelere hazır olduklarını açıkladı.

Rusya’nın Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi Sözcüsü Valeria Reshetnikova ,Cuma günü yaptığı açıklamada; Rusya’nın ,Türkiye’den talep alması halinde Türkiye ile Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının olası teslimatı konusunda müzakerelere hazır olduğunu söyledi.

STM Banner

Reshetnikova açıklamasında, “Ankara’nın Rus Su-35 ve Su-57 avcı uçaklarını satın alma konusundaki potansiyel planlarına gelince, Türk tarafının teknik özellikleri hakkında tam olarak bilgilendirildiği unutulmamalıdır. Bu uçaklar için Türkiye’den bir talep gelirse, bu konuda müzakerelere hazırız.” ifadelerinde bulundu.

Sözcü, Rusya’nın daha önce TF- X beşinci nesil avcı uçağını geliştirme programına katılmaya hazır olduğunu belirttiğini de sözlerine ekledi. Reshetnikova ,”Türk tarafı uzun zamandır kendi TF-X beşinci nesil avcı uçağını geliştirme projesini uygulama niyeti içerisinde. Rusya, daha önce bu program kapsamında iş birliği olasılığını değerlendirmeye hazır olduğunu belirtmişti. Ancak Ankara’dan şu ana kadar ilgili talebi almadık.” dedi.

MMU-İngiltere, Milli Muharip Uçak Prototip
MMU TF-X

Türkiye’nin SU-35 veya SU-57 alımı konusunda geçtiğimiz günlerde Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK tarafından yapılan açıklamada ise “Ülkelerle iş birliklerimizi kendi ihtiyaçlarımız ve iki ülkenin karşılıklı çıkarları temelinde değerlendiriyoruz. Şu anda bizim asgari olarak havacılık alanında neye ihtiyacımız olduğu, gelecekte bir ihtiyaç karşımıza çıkar mı şeklindeki değerlendirmeler, Savunma Sanayii Başkanlığımız ile askerlerimizin ortaklaşa planlamaları ile oluyor. Kategorik olarak bizim, ‘X ülkesinin uçağına karşıyız, Y ülkesinin uçağına karşıyız’ dememiz mevzu bahis olamaz.

Eğer mevcut ihtiyaçlarımıza dönük Rusya’da bir uçak varsa ve bizim bunu kendi sistemimize sokup çalıştırma manasında zorluk olmayacaksa biz tabii bu uçağı Rusya’dan ya da Avrupa’da başka bir ülkeden de alabiliriz.” ifadelerine yer verilmişti.

Önerilen İçerik: Singapur’un F-35 alımında ALIS kaygısı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. X ülkesinin uçağına karşıyız y ülkesinin uçağını alırız gibi lüksümüz yok maalesef A ülkesi bize parasını verdiğimiz uçağı vermiyor başka hiç bir ulke vermiyor R ülkesi işbirliğine hazırız diyor siz hala Avrupa kapılarında dolaniyorsunuz su tipi uçakların bizim hava sistemimize entegrasyonu zor olsda ici boş yazilimsiz bir şekilde alınabilir Altay tankı gibi yine elinize yüzünüze bulastirmayinda bize ambargo uygulaması muhtemel ülkelerle gidip anlaşma zemini arıyorsunuz sonrada r ülkesi bizim dostumuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu