BMC, ALTAY-T1’i IDEF-2019’da sergileyecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin önde gelen kara platformu üreticilerinden olan BMC, ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) seri üretim anlaşması kapsamında üretilecek ilk konfigürasyon olan ALTAY-T1’i, ilk kez 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF-2019) esnasında sergileyecek.

9 Kasım 2018’de Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile imzaladığı anlaşma kapsamında ALTAY’ın seri üretimini üstlenen BMC, 40 adeti ALTAY-T1 ve 210 adeti de ALTAY-T2 konfigürasyonunda olmak üzere toplamda 250 adet ALTAY Tankını Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edecek.

STM Banner

ALTAY-T1; ASELSAN tarafından geliştirilen AKKOR Aktif Koruma Sistemi ve Roketsan tarafından geliştirilen Reaktif Zırh Sistemi ile donatılacak.

Proje kapsamında; ilk seri üretim tankı 24’üncü ayda teslim edilecek, ALTAY-T1 teslimatları 39’uncu ayda bitirilecek. Bununla birlikte, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in direktifleri doğrultusunda sözleşme kapsamında olmayan bir adet ALTAY-T1 konfigürasyonundaki tanıtım tankının, 18’inci ayda tamamlanması hedefleniyor.

İlk ALTAY-T2 tankı ise 49’uncu ayda teslim edilecek ve 87’nci ayda 250 adet tankın teslimatları tamamlanacak.

ALTAY’a kazandırılan ilave özellikler

ALTAY-T1 konfigürasyonuyla kazandırılan ilave özellikler arasında güdümlü anti-tank füzelerine karşı çepeçevre koruma sağlayan Aktif Koruma Sistemi bulunuyor. Bu kapsamda tankta, kulenin dört köşesine eklenen Aktif Koruma Sistemi Radarları, Aktif Koruma Sistemine entegre Lazer Uyarı Sensörleri, kule tavanına yerleştirilen Aktif Koruma Sistemi Lançerleri yer alacak.

Arttırılmış zırh koruması için gövde yanlarına yerleştirilmiş reaktif zırh (ERA) paketleri, koruma seviyesi arttırılmış kule üstü zırhları, anti-tank roketlerine karşı koruma sağlayan kafes zırhlar kullanılacak.

ALTAY-T1’de ayrıca gövde mühimmat bölgelerinde infilak geciktirici tedbirler ve genişletilmiş kule arka bölmesi yer alacak.

Tank taşıyıcı da vitrine çıkacak

BMC, bir süredir üzerinde çalıştığı tank taşıyıcıyı da ilk kez IDEF’19’da sergileyecek. BMC tasarım ve üretimi olan Tank Taşıyıcı, üzerindeki ALTAY tankıyla fuarda kamuoyuna tanıtılacak.

Yürür platformu ve kabini tamamen BMC imkan ve kabiliyetlerinde geliştirilip üretilen tank taşıyıcının Ağustos 2019’da Milli Savunma Bakanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Kalifikasyon sürecini takiben ilk etapta toplam 72 adet aracın teslimatının gerçekleştirilmesinin planlandığı Tank Taşıyıcı Projesi kapsamında, küresel pazarda da yoğun talebe istinaden birçok ülke ile görüşmelerin yürütülmekte olduğu belirtiliyor.


Kaynak: AA

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu