BMC POWER’da Motorları Kim Yaptı?

Roketsan-ATMACA-Banner

BMC Power tarafından zırhlı kara platformları için geliştirilen çeşitli güçteki motorlar, IDEF’21 esnasında sergilendi. Geliştirilen motorlarla ilgili olarak yurtdışından destek alındığı iddialarına ise Dr. Osman Dur cevap verdi.

Son günlerde sosyal medyada BMC Power tarafından geliştirilen ve kara araçlarında kullanılacak motor sistemleri ile ilgili çok sayıda paylaşım yapılıyor. Bu paylaşımların bazılarında, BMC Power’ın yurtdışından motor ve transmisyon konusunda destek aldığı yönünde iddialar mevcut.

STM Banner

tolgaozbek.com’un haberine göre BMC Power şirketinin Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olan Dr. Osman Dur, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Osman Dur, “BMCPower’ın Kurucu YK üyesi ve Genel Müdürü olarak ekibimle bütçeyi sadece 1000BG transmisyonda yabancı desteği almak ve 1500BG transmisyon ve geliştirilen motorların hiç birinde yabancı desteği almamak üzere kurguladık, SSB ile de sözleşmeyi öyle imzaladık ve öyle de tamamladık” dedi.

Bu konuda spekülasyonlarla ekibe haksızlık yapıldığını belirten Dr. Osman Dur, “Canla başla gece gündüz demeden çalışarak prototiplerini ortaya koyduğumuz ve bütün hakları da ülkemize ait projelere ve ekibe haksızlık edilmesin! Yazık!” dedi.

UTKU Güç Grubu/BMC Power
UTKU Güç Grubu/BMC Power

BMC POWER NEDEN KURULDU?

İşte Osman Dur’un açıklaması:

“Bu şirketler sadece tasarım, entegrasyon ve test kabiliyetlerine sahip olsun ve tasarladıkları bütün ürünler Anadolu’da üretilsin diye düşündük. Aslında çok büyük ya da kamuya ait bütün şirketler böyle olmalı! Zaten Anadolu’nun her yerinde uzay üssü gibi üretim altyapıları var!

Bütün şirketlerde, bilgiyi ürüne çeviren, katma değeri yüksek, kritik, stratejik, yenilikçi teknolojiler içeren, özel sektörün yapacağı hiç bir projeyi yapmayan, beyin gücü diye nitelendirdiğimiz üretimden çok tasarım kabiliyetine sahip şirket olma vizyonuyla kadrolar oluşturdum!

Bu zamana kadar kurucu YK üyeliği ve genel müdürlüğünü yaptığım TÜRKSAT, BMCPOWER, TRMOTOR ve TRBOR şirketlerinin hepsinde işinin ehli, ülke sevdalısı, aklı başında, ruh ve heyecan sahibi kadrolarla çalıştım. Hiç birinde de uyduruk ya da göz boyayıcı proje olmamıştır! Rahat olun!”

ÖNERİLEN İÇERİK: UTKU Güç Grubu’nun Motoru ve Transmisyonu İlk Kez Ateşlendi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu