UTKU Güç Grubu’nun Motoru ve Transmisyonu İlk Kez Ateşlendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Yeni nesil hafif zırhlı araçlar için geliştirilen UTKU Güç Grubu’nun ilk motor ve ilk çapraz tahrikli transmisyonunun çalıştırılması gerçekleştirildi. Gelişmeyi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR duyurdu.

Prof. Demir, yaptığı açıklamada “45 tona kadar paletli hafif zırhlı muharebe araçları ve Fırtına Obüsü için BMC Power tarafından geliştirilen 1000 beygir gücündeki ilk motor ve ilk çapraz tahrikli transmisyonumuz UTKU’nun çalıştırması başarılı şekilde gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Utku Güç Grubu için BMC Power ve SSB arasındaki sözleşme 2017 yılında imzalanmıştı. Sistem kabulünün 2023 yılında tamamlanması bekleniyor.

UTKU Güç Grubu

Güç Grubu Geliştirme Projeleri kapsamında Yeni Nesil Hafif Zırhlı araçlar ve ALTAY Ana Muharebe Tankı için iki farklı Güç Grubu geliştirilmektedir. Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araç (YNHZA) Güç Grubu (UTKU Projesi) kapsamında 40 tona kadar paletli hafif zırhlı muharebe araçları için uygun bir güç grubu tasarlanmaktadır.

Bu güç grubu; 8 silindirli, V tipi, turbo dizel, su soğutmalı en az 675 kW (920-1000 BG) azami güce ve en az 2700 Nm azami torka sahip bir motordan; çapraz tahrikli, “T” bağlantı tipinde, çalışmaları devam eden motor, tekerlekli/paletli taktik araçlar ve lojistik amaçlı yol araçları gibi askerî uygulamalarda kullanılabileceği gibi ağır ticari araçlara da uygulanabilecek şekilde tasarlanmıştır.

UTKU Güç Grubu/BMC Power
UTKU Güç Grubu/BMC Power

2700 Nm’ye kadar azami tork üretebilen motorun gelecekte hibrit güç grubu uygulamalarında da kullanılması mümkün olacaktır.

Motorun 3 boyutlu tasarımı ve mühendislik hesaplamaları tamamlanarak, 1 boyutlu performans ve 3 boyutlu akışkan analizleri koşulmuş, analitik metotlar ve FEA yöntemleri ile dayanıklılık simülasyonları yapılmıştır. Prototip örneklerin ürettirilmesinin ardından İTÜ OTAM ve TÜBİTAK test laboratuvarlarında fonksiyonel ve ömür testleri ile devam eden geliştirme süreçleri devam etmektedir. Mühendislik çalışmalarının tamamı Türk mühendislerinin, ülkemiz üniversiteleri, tedarikçileri ve diğer mühendislik şirketleri ile iş birliği içinde ilerletilmektedir.

Proje kapsamında motor kalibrasyon ve yazılım geliştirme, tasarım doğrulama ve ürün geçerleme, seri üretime hazırlık ve ön seri üretim denemeleri gerçekleştirilecektir. dümenleme ve frenleme fonksiyonununa da sahip bir transmisyondan, bunlara entegre edilmiş, soğutma paketi, hava filtrasyon sistemi ve egzoz sisteminden oluşmaktadır.

1.000 HP UTKU Güç Grubu Projesi’nin Özellikleri

  • 1.000 HP Güç Grubu
  • 8 Silindir – V Tip Motor
  • 6+2 Çapraz Tahrikli Transmisyon

BMC Power Motorları

BMC Power’ın geliştirmeye devam ettiği güç grupları:

VURAN: 400 HP sınıfı, I4 (4×4, 6×6)

AZRA: 600 HP sınıfı, I6 (6×6, 8×8)

UTKU: 1.000 HP sınıfı, V8 (YNHZA, FIRTINA Obüsü)

BATU: 1.500 HP, V12 (Altay Tankı)

ÖNERİLEN İÇERİK: BMC Power ALTAY’ın yerli motorunu ilk kez ateşledi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, SSB

TUALCOM   Sarsılmaz

4 Yorum

  1. YNHZA nasıl bi sey? Zaha, zma veya zpt için 1000 bg fazla! En fazla 800 bg gördüm ben. 30-35t araçlar için o da.

    1. Ne yani TEInin yarısıda amerikalıların.motorların ve araçların mülkiyeti SSB nin.Katarın bu ülkeye yatırım yapması sizi neden rahatsız ediyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu