Boeing, ABD Donanması için Ramjet Demosu yapacak

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Boeing ve ABD Donanması, önümüzdeki 10-20 yıl içerisindeki olası tehditlere karşı uçak gemisindeki savaş uçaklarını daha ölümcül hale getirecek Ramjet teknolojisinin teknoloji gösterimini yapacak. Teknoloji gösterimi kapsamında, ABD Donanması’nın gelecekteki silah sistemlerinin teknik detayları belirlenecek.

Boeing ve ABD Donanması’nın Hava Harp Merkezi Silahlar Bölümünün ortak geliştireceği bu Süpersonik Tahrikli Ramjet (SPEAR) demosu için 30 milyon dolarlık bir sözleşme imzalandı.

Boeing’in SPEAR program yöneticisi Steve Mercer; verdiği demeçte, “ SPEAR uçuş demosu, F/A-18 Super Hornet ve uçak gemisi saldırı grubuna, gelişmiş savunma sistemlerine karşı menzil ve hayatta kalma konusunda önemli iyileştirmeler sağlayacak ve SPEAR programının gerektirdiği zorlu teknik talepleri karşılamak ve zaman çizelgesini planlamak için yetenekli bir mühendis ekibimiz var. Donanmanın gelecekteki yetenekleri için teknolojileri geliştirmek üzere Donanma uzmanlarıyla çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Boeing ve Donanma Hava Harp Merkezi Silah Bölümü, 2022’nin sonlarında SPEAR demosunu uçuşuna hazır hale getirmeyi planlıyor.

Boeing’in süpersonik ve hipersonik teknolojiler geliştirmedeki önceki başarıları arasında 2010’daki X-51 Waverider test aracı ve 2014’teki Değişken Akış Kanallı Roket tahrik sistemi yer alıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu