Boeing üretimi AH-64E Güney Kore yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Kore medyası Çarşamba günü, Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri’nin ilave ağır sınıf taarruz helikopterleri almaya karar verdiğini duyurdu.

10 Mart’ta Bizhankook.com tarafından yapılan açıklamaya göre; Güney Kore Ordusu, Kore Yarımadası’nda yaşanan çatışmalarda düşman hatlarına karşı konuşlandırarak üstünlük elde etmelerini sağlayacak taarruz helikopterlerinin sayısını arttırmaya karar verdi.

STM Banner

Rapora göre; yapılacak olan bu alım kapsamında taarruz helikopteri sayısı 72’ye çıkacak ve helikopterler envanterde mevcut olan AH-1S Cobra’nın yerini alacak.

Kore Ordusu’nun yeni helikopter seçenekleri arasında ilk sırada Apache AH-64 taarruz helikopterlerinin en son sürümü bulunuyor.

Güney Kore Ordusu halihazırda iki adet Apache taburunu yönetiyor. Boeing tarafından üretilen 36 adet AH-64E Apache Guardian saldırı helikopteri, 1,6 milyar dolar değerinde bir Yabancı Askeri Satış sözleşmesi kapsamında 2013 yılında satın alınmıştı.

 

Filipinler T-129 ATAK, AH-64E Apache Guardian Filipinler, AH-1Z Viper Filipinler, Filipinler T-129 ATAK, Land 4503

AH-64E Apache

AH-64E Apache, taarruz helikopterinin 2011 yılında servise sunulan en güncel versiyonudur. 2 kişilik mürettebat tarafından kontrol edilmektedir. 17,8 metre uzunluğa; 14,8 Ana Rotor çapına; 4,9 metre yüksekliğe sahiptir. Boş iken ağırlığı yaklaşık 5,2 ton iken maksimum 10.5 ton ağırlığa kadar çıkabilir.  2 adet turboşaft General Electric T700-GE-701D motoruna sahiptir. Son varyant olduğu için hızı arttırılmıştır ve standart Apache AH-64 helikopterinden daha hızlıdır.

En modern iletişim, navigasyon, sensör ve silah sistemlerini içeren bir açık sistem mimarisi ile tasarlanmış ve donatılmıştır. Sahip olduğu Modern Hedef Tespit ve Teşhis Sistemi sayesinde görevlerini gündüz, gece ve tüm hava şartlarında yerine getirebilmektedir. Ayrıca bu sistem sayesinde gece görevlerinde başarı elde etmesini sağlayan gece görüşü navigasyon özelliğine de sahiptir. Kara ve hava hedeflerinin sınıflandırılmasına ek olarak, Atış Kontrol Radarı deniz ortamında çalışacak şekilde güncellenmiştir.

Önerilen İçerik: TUSAŞ T129 ATAK’ta ‘30.000’ saat geride bırakıldı

Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu