BORA Balistik Füze (BF) Sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

BORA Balistik Füze Sistemi, Savunma Sanayi Başkanlığı ile Roketsan arasında 23.11.2009 tarihinde imzalanan “B (BORA) Füzesi ve B (BORA) Silah Sistemi Projesi” adlı sözleşmeye bianen, K.K.K.lığının ihtiyacı olan uzun menzilli karadan karaya füze sistemi ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilmiştir.

İlk olarak 2017 yılında gerçekleştirilen IDEF-2017 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında tanıtılan BORA’nın, envantere giriş tarihi net olarak bilinmese de 2014 yılını işaret eden birtakım bilgiler mevcuttur. Buna ek olarak 2017 yılında 50+ adet BORA BF’nin Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildiği bilgisi resmi kaynaklardan doğrulanmıştır.

STM Banner

Yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateş gücü oluşturmak amacıyla geliştirilen BORA Füzesi; 280km+ menzile, KKS ve ANS’den oluşan güdüm sistemine ve 470kg’lik parça tesirli harp başlığına sahiptir. 610mm çapındaki füze, toplamda 2.500kg ağırlığa sahiptir. 280km+ menziliye şuanda Türkiye’nin bilinen en uzun menzilli Balistik Füze sistemidir.

Teknik Özellikler

Çap610 mm
Ağırlık2.500 kg
GüdümKüresel Konumlama Sistemi (KKS) Destekli Ataletsel
Navigasyon Sistemi (ANS)
KontrolElektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt TipiKompozit Katı Yakıt
Harp Başlığı TipiTahrip, Parça Tesirli
Harp Başlığı Ağırlığı470 kg
Tapa TipiYaklaşmalı (Hassas Yedeklemeli)
Yukarıdaki haritada BORA Füzesinin, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden fırlatıldığı taktirde ulaşabileceği angajman menzilleri

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

4 Yorum

  1. Sistemi yer altına da almalıyız dikey atış yapabiliyoruz.,yer üstü konuşlandırmalarda mutlaka çevresinde siper olmalı.İsrail örnek mezilerdeki kıymetli liah ve teçhizatları çok yüksek korunaklı siperlerle çevrili siperler hemen hemen teçhizatla aynı boyda bu da heç içeriden hemde balistik füzelere karşı güvenlij sağlıyor bir nevi yer üstünde yer altı konuşlandırma gibi oluyor bu hedefi etkili vurup etkisiz hale getirmek için vurmak için dikey vuruş yapmanız gerekiyor demektir.Bunları mutlaka tatbikatlarda denenmesi gerek….Kıbrıs Kıbrıs diyorlar ama BORA kıbrıs’ın sigortası iş raydan çıkarsa bir tane insan yaşayamaz orada bununda farkındalar.İngililer ingilizler diyorlar ama kimse demiyorki İngiltere AB’den çıktığı zaman Akdenizden de çıkmış oluyor.İspanya ile Cebeli tarık yüzünden savaşa bile girebilirler bu sebeple hem Türkiye’ye hemde Kıbrıs Rum kesimine Akdeniz de var olmak için tutunmaya çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu