Bloomberg: ”Lockheed üretimi F-35’in bir Türkiye sorunu var”

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’nin ekonomi ağırlıklı haber sitesi Bloomberg, ”Lockheed üretimi F-35’in bir Türkiye sorunu var” başlıklı haberinde 5. senil hayalet savaş uçağı F-35’lerin en önemli yedek parçalarının Türkiye’de üretildiğini hatırlattı. Zira ağustos ayında savunma bütçesini onaylayan ABD Kongresi, Rusya’dan S-400 alımını gerekçe göstererek Türkiye’ye ‘F-35 savaş uçaklarının teslimatının geçici olarak durdurulmasına’ hükmetti. Türkiye’ye rahip Andrew Brunson gibi Amerikan vatandaşlarının tutukluluğunu gerekçe göstererek yaptırım uygulayan ABD Başkanı Donald Trump da bunu imzaladı.

STM Banner

‘TÜRKİYE KÜRESEL LİDER’

Bu hamleye karşı ”Türkiye havacılık mamullerinin üretiminde küresel bir lider” değerlendirmesinde bulunan Bloomberg, şu ikazı yaptı:

’12 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDEKİ PARÇALAR TÜRK MAMULÜ’

”F-35’in 12 milyar dolar değerindeki parçalarını 10 Türk şirketi imal ediyor. Kokpit ekranı teçhizatı gibi bazı parçaların ise dünyadaki tek kaynağı Türkiye.”

TEDARİK ZİNCİRİ UYARISI

F-35’in ana gövdesi, bomba bölmesi kapıları, havadan karaya ekipmanı taşıyan pilonlar gibi anahtar parçalarını Northrop Grunman ile birlikte Türk Havacılık Uzay Sanayii (TAI) ile ortaklarının ürettiğine dikkat çeken Bloomberg, uçağın Türkiye’ye satışının durması durumunda tedarik zincirinin zarar göreceği ve uçak üretiminin kesintiye uğrayacağı vurgusu yaptı.

Bloomberg’e göre F-35 parçalarının kilit önemdeki Türk imalatçıları şunlar:

Ancak bu listede önemli derecede eksik var. Doğrusu için “Türk Savunma Sanayi Firmaları Joint Strike Fighter (JSF) F-35 Projesinde Neler Yapıyor” başlıklı yazımızı  buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


Kaynak: Sputnik

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu