BOZDOĞAN Hava Hava Füzesi’nden tam isabet

Roketsan-ATMACA-Banner

GÖKTUĞ Projesi kapsamında TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi, havadan gerçekleştirilen ilk atışlı testi esnasında hedefini başarıyla vurdu.

GÖKTUĞ Projesi kapsamında TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM), ilk uçuşlu atışlı testi esnasında hedefini başarıyla vurdu. Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki 401’inci Test Filo’ya ait bir F-16 Fighting Falcon savaş uçağından ateşlenen BOZDOĞAN Hava Hava Füzesi, TUSAŞ ŞİMŞEK Hedef Uçağı’nı başarıyla imha etti.

STM Banner

BOZDOĞAN Füzesi’nin ilk atışlı testi, daha önce yerdeki gerçek bir F-16 savaş uçağı kanadı üzerinden icra edilmişti. BOZDOĞAN’ın ardından, GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM)’nin de uçuşlu atışlı testlerinin kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

GÖKTUĞ Projesi

AIM-9 ve AIM-120 Füzelerinin Amerika Birleşik Devletleri’nden tedarikinde çeşitli sıkıntıların yaşanması ve birim maliyetlerinin çok yüksek olması; yüksek irtifa hava savunmasını bu füzeler aracılığıyla F-16 savaş uçakları tarafından gerçekleştiren Türkiye’yi, milli havadan havaya füzelerini geliştirmek zorunda bırakmıştır. Bu kapsamda 2013 yılında GÖKTUĞ Projesini başlatan TÜBİTAK-SAGE, Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığını sonlandırmak için önemli bir adım atmıştır. GÖKTUĞ Projesi, BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM) ve GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM) olmak üzere iki ayrılmaktadır.

BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi (WVRAAM)

BOZDOĞAN, ABD üretimi AIM-9X’in muadili olan Görüş İçi Hava Hava Füzesi’dir. Mükemmel Nişan Hattı Sapma (off-boresight ) açısı sağlayan yüksek çözünürlüklü Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa sahip olan BOZDOĞAN, elektronik harbe karşı dayanıklı yapıdadır. Yaklaşık 25 kilometre menzile sahip olan füze, ses hızının 3 katı hıza (Mach 3) ulaşabilmektedir ve vektör kontrolü sayesinde yüksek manevra yeteneğine sahiptir. IIR başlığı sayesinde, seyir füzelerine dahi etki edebilecek şekilde geliştirilmiştir.

TÜBİTAK-SAGE ve 401’inci Test Filo Komutanlığı iş birliği ile Nisan 2019’da çırpıntı (flutter) testleri başlatılan BOZDOĞAN’ın; Kasım 2019’da yerdeki F-16 kanadından test atışı gerçekleştirilmiş ve 4 kilometre yükseklikteki yüksek hızlı insansız hava aracını başarıyla imha etmiştir.

GÖKTUĞ-Hava-Hava-Füzesi

GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi (BVRAAM)

GÖKDOĞAN, ABD üretimi AIM-120 AMRAAM’ın muadili olan Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi’dir. Katı hal tasarımlı Aktif Radar (AR) Arayıcı Başlığı bulunan GÖKDOĞAN; at-unut, birden fazla hedefe kilitlene bilme, atış sonrası kilitlenebilme ve her açıdan atış yeteneklerine sahiptir. Elektronik harbe karşı dayanıklı olan füze, karıştırma kaynağına güdümlenebilmektedir. Yaklaşık 65 kilometre menzile sahip olan füze, veri bağı sayesinde hedef güncellemesi yapabilmektedir.

BOZDOĞAN Görüş İçi Hava Hava Füzesi ile paralel olarak geliştirilen GÖKDOĞAN Görüş Ötesi Hava Hava Füzesi’nin, 2021 yılında envantere alınması planlanmaktadır.

Önerilen İçerik: Türkiye’nin Hava Hava Füzeleri: BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Experience gained from BOZDOĞAN and Hisar missiles may use in developing a Turkish air defence system similar to Rafael iron dome.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu