Brezilya Hava Kuvvetlerine F-39E Gripen Teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Brezilya Hava Kuvvetleri (FAB) seri olarak üretilen ilk dört adetlik F-39E Gripen savaş uçaklarını teslim aldı.

24 Kasım tarihinde İsviçreli uçak üreticisi Saab Aeronautics’in Linköping şehrinde düzenlenen resmi törene katılan Brezilya Hava Kuvvetleri Komutanı Carlos de Almeida Baptista Junior, Brezilya’nın uçaklarını teslim aldı.

STM Banner

Törende aynı zamanda İsveç Hava Kuvvetleri için üretilen iki adet F-39E Gripen de teslim edildi.

Brezilya Hava Kuvvetleri Komutanı Junior ise teslimat ile ilgili şunları kaydetti:

“Hava Kuvvetlerimizin muharebe kabiliyetinin evrimine olanak sağlayacak olan F-39 Gripen uçağının teslimat sürecinde bu adımı takip etmekten mutluluk duyuyoruz. Proje, Brezilya için yeni bir teknolojik seviyeyi temsil ediyor ve Endüstriyel Savunma Üssümüzün geliştirilmesinde temel öneme sahip.”

Brezilya ve İsveç Arasında Gripen Anlaşması

SAAB, Brezilya ile 2014 yılında; ilgili sistemler, destek ve ekipman da dahil olmak üzere Brezilya Hava Kuvvetleri için 36 Gripen E / F’nin geliştirilmesi ve üretilmesine ilişkin yaklaşık 4 milyar dolar bedelinde bir anlaşma imzalamıştı.

SAAB, yaklaşık on yıl boyunca uygulanacak kapsamlı bir teknoloji programı ile Brezilya yerel havacılık endüstrisinin gelişimini içeren Brezilya Gripen programını, ulusal ortakları aracılığıyla sürdürüyor. Bu kapsamda Brezilyalı teknisyen ve mühendislerin de katılımlarıyla üretilen ilk Gripen-E savaş uçağı, 10 Eylül 2019 tarihinde Brezilya Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

Gripen Teslimatı/Brezilya
Gripen Teslimatı/Brezilya

Brezilya’nın 28’i tek koltuklu JAS-39 Gripen E, 8’i çift koltuklu JAS-39 Gripen F siparişi olmak üzere toplam 36 uçak siparişi bulunmakta.

Saab, yeni Gripen E / F avcı uçağı için İsveç dışındaki ilk fabrika olan Saab Aeronáutica Montagens (SAM) / Brezilya’da, Gripen E /  F uçakları için parça üretimine başladı.

Gripen avcı uçağının tek koltuklu versiyonunun kuyruk konisi ve ön gövdesi, SAM’da üretime giren ilk uçak parçaları oldu. Daha sonra, iki kişilik versiyon için aerodinamik frenler, arka gövde, kanat kutusu ve ön gövde de SAM’da üretilecek. 2021’den itibaren 15 uçağın komple montajı, Brezilya’da başlayacak. Gripen F teslimatlarının 2023’te başlaması bekleniyor.

Son uçakların ise 2026 yılına kadar teslim edilmiş olması bekleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Gripen Brezilya’da ilk uçuşunu gerçekleştirdi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Saab

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu