Gripen Brezilya’da ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsveç merkezli Saab şirketi tarafından Brezilya Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen Gripen-E savaş uçağı, Brezilya’daki ilk uçuşunu geçtiğimiz gün gerçekleştirdi.

Edinilen bilgiye göre; Brezilya Hava Kuvvetleri için üretilen ilk Gripen-E, 24 Eylül 2020’de Brezilya’da uçtu. İsveç’ten gemiyle gelen Gripen, yüksek güvenlik önlemleriyle Sao Paulo Eyaletinde bulunan Gripen Uçuş Test Merkezi’ne götürüldü.

STM Banner

Brezilya Hava Kuvvetleri Komutanı Antonio Carlos Moretti Bermudez, Gripen uçağının gelişinin proje için önemli bir kilometre taşı olduğunu belirtti. Bermudez; bu uçağın Brezilya’da uçtuğunu görmenin Brezilya Hava Kuvvetleri için büyük bir memnuniyet olduğunu ve Brezilya Hava Kuvvetleri’nin belkemiğikini, Gripen savaş uçağının oluşturacağını açıkladı.

Brezilya’da Embraer şirketi ile Saab’ın oluşturduğu konsorsiyum’un basın açıklamasına göre test merkezinde; uçağın uçuş kontrol sistemi, çevre kontrol sistemi ve davranışları test edilecek. Ayrıca kriptolu Link BR2 iletişim sistemi, silah entegrasyonu ve tropikal iklim koşullarındaki performansı da test edilecek.

Gripen savaş uçağı, Brezilya’da F-39 olarak adlandırılacak ve 23 Ekim’de ki Ulusal Havacılar ve Brezilya Hava Kuvvetleri gününde gösteri yapacak. Gösterinin ardından uçak, Brezilya Hava Kuvvetlerine teslim edilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu