Brezilya, İsrail’den Ek Hermes 900 İHA Tedarik Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrailli savunma teknoloji şirketi Elbit Systems, Brezilya’ya yönelik Hermes 900 İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarikine devam ediyor.

Şirket tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada Brezilya Hava Kuvvetleri(Força Aérea Brasileira/FAB) için tedarik edilen Hermes 900 İHA’lar için 5 Ocak 2022 tarihinde İsrail’in Hayfa şehrinde devam kontratı imzalandığını belirtildi.

STM Banner

Elbit Systems, anlaşmanın şirketin Brezilya’daki iştiraki olan AEL Sistemas’a verildiğini de kaydetti. Anlaşmanın 16 ay içerisinde yerine getirileceği de not edildi. Anlaşma kapsamında Elbit, Brezilya’ya Hermes 900 İHA’lar ve yedek parça tedarik edecek.

Brezilya Hava Kuvvetlerinin İsrail Üretimi İHA’ları

Brezilya Hava Kuvvetleri, Amazonlarda Ulusal Güvenlik ve ormansızlaşma izleme operasyonları da dahil olmak üzere bir dizi görevi gerçekleştirmek için Elbit Systems’in Hermes 900 ve Hermes 450 İHA’larından oluşan karma bir filo yönetiyor.

Hermes 900 İHA/Brezilya Hava Kuvvetleri
Hermes 900 İHA/Brezilya Hava Kuvvetleri

30 Aralık 2021 tarihinde Brezilya Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada Brezilya’nın İsrail’den iki adet daha İHA tedariki için imzaları attığı açıklanmıştı.

Hermes 900

MALE tipi İHA Hermes 900, 350 kg’lık faydalı yük kapasitesiyle istihbarat, gözetleme, hedef tespiti ve keşif görevleri gerçekleştirebilmekte. Hermes 900 ayrıca yer desteği ve deniz devriye görevlerinin yanı sıra entegre sensör operasyonları için de kullanılabilir.

Sistem; standart ve uzun menzilli EO/IR /lazer, SAR/GMTI & MPR, COMINT/DF, COMINT GSM, COMMJAM, ELINT, EW, hiperspektral sistemler, geniş alan tarama sistemleri ve diğer faydalı yüklerle donatılabilmektedir.

Ek olarak bu İHA’lar, bugüne kadar 12 ülke tarafından tercih edildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Brezilya Hava Kuvvetlerine F-39E Gripen Teslimatı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Elbit Systems

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu