Bulgaristan savunma sanayiinde sabotaj teyakkuzu

Roketsan-ATMACA-Banner

Bulgaristan’da hükümet, ülkenin savunma sanayii tesisleri ile mühimmat depolarının çevresindeki güvenlik önlemlerini artırdı.

Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, devlete ait ve özel savunma sanayii kuruluşlarının tamamında gerekli önlemlerin alınması için Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve İtfaiye Müdürlüğü’ne talimat verildiği duyuruldu.

STM Banner

Açıklamada, savunma sanayii tesislerinin ve mühimmat depolarının çevresindeki güvenlik önlemlerinin artırıldığı belirtildi. Alınan tedbirler çerçevesinde ilgili kurumlardan karma uzman ekipler oluşturulduğu kaydedilen açıklamada, ekiplerin tesisleri ziyaret ederek gerekli koordinasyonu sağlayacağı aktarıldı.

Ekonomi ve Sanayi Bakanı Bogdan Bogdanov, bugün Sopot şehrindeki ülkenin en büyük silah fabrikası VMZ’yi ziyaret etti ve önlemler konusunda incelemelerde bulundu.

Bulgaristan RPG-7

Mühimmat depolarında çıkan yangınlar

Bulgaristan’ın doğusunda Karnobat şehrindeki bir özel şirketin mühimmat deposunda 24 Haziran’da çıkan yangın, savunma sanayiindeki güvenlik sorunlarını yeniden gündeme getirmişti. Hasarın oluştuğu depoda, Gürcistan ve Ukrayna’ya ihracat edilecek ürünlerin bulunduğu açıklanmıştı.

Savcılık, yangını “sabotaj” olarak nitelemiş ve daha önceki benzer olaylara karışan şüphelilerin, Rus askeri istihbaratına çalıştığını öne sürmüştü.

Yangın, Bulgaristan’ın, Avrupa Birliğinin (AB), Ukrayna’ya 1 milyon top mermisi yollama inisiyatifine katılacağını bildirmesinden bir gün sonra meydana gelmişti.

İLGİLİ İÇERİK: MKE’deki patlamayla ilgili 3 tutuklama


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu