Bulgaristan’dan İlave F-16 Blok 70 Siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Bulgaristan Bakanlar Kurulu’nda yapılan bütçe toplantısında, daha önceden Bulgar Hava Kuvvetleri için sipariş verilen 8 adet F-16 Blok 70 savaş uçağına ek olarak 8 adet daha uçağın sipariş verilmesi için ödenek ayrıldı.

Bulgaristan Bakanlar Kurulu’nun toplantısında, Savunma Bakanlığı’nın öncelikli yatırım maliyetleri programı kabul edildi. Program, toplam değeri 6,6 milyar BGN (3.3 Milyar Dolar) olan 13 projeyi içeriyor. Bu projeler, savunma incelemeleri sırasında belirlenen gerekli 188 kabiliyetin yalnızca bir kısmını kapsıyor.

STM Banner

Bulgar Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov, “Ülkenin ekonomik ve mali durumunu göz önünde bulundurarak sadece 13 kabiliyete vurgu yaptık. Savunmadan tasarruf etmenin milli güvenlik açısından zararlı olduğuna inanıyorum. Bulgar ordusu 30 yılı aşkın süredir hafife alınıyor. Teknolojik olarak önemli ölçüde müttefiklerimizin arkasındayız. Modern jeopolitik ortam, Bulgar ordusunu modernize etme yönünde adımlar atmamızı gerektiriyor” açıklamalarında bulundu.

Bakan Stoyanov, Bakanlar Kurulu’nun yaptığı toplantıda 8 adet F-16 Blok 70 uçağının daha satın alınmasına yönelik yatırım harcaması projesinin kabul edildiğini ve üç sözleşmenin tutarının 1.3 milyar dolar olduğunu açıkladı. Bulgar Hava Kuvvetleri için yeni ekipman alımının son derece önemli olduğunu vurguladı. Bakan, “Havadan karaya ve havadan havaya saldırı yetenekleri de projede yer alıyor. Yani 16 uçaklık tam bir filomuz olacak. Uçakların 2027’de gelmesi bekleniyor.” dedi.

F-16-Blok-50+

Bulgaristan’ın F-16 Blok 70 Tedariki

Bulgaristan, Bulgar Hava Kuvvetleri envanterindeki MİG-29 savaş uçaklarının yerine gelecek şekilde 8 adet F-16 Blok 70 savaş uçağını geçtiğimiz aylarda sipariş etmişti. Bulgaristan’a yapılan söz konusu satış; 8 adet F-16 C/D Blok 70/72 savaş uçağı, 10 adet General Electric F110 jet motoru, 9 adet AN/APG-83 AESA Radar, 4 adet AN/AAQ-33 SNIPER Hedefleme Podu, 9 adet M61 Vulcan 20mm Top, 16 adet AIM-120C7 Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze (AMRAAM), 24 adet AIM-9X Sidewinder Füzesi vb. birtakım donanımları içermekte.

Uçaklar 2027 yılında teslim edilince Graf Ignatievo hava üssünde konuşlanacak. F-16 Blok 70 uçaklarına ev sahipliği yapacak Graf Ignatievo hava üssünde gerekli altyapı çalışmaları başlamış durumda. Altyapı çalışmaları sebebiyle ise Graf Ignatievo üssünde konuşlu olan MİG-29 uçakları Plovdiv hava üssünde görevlerine devam etmekte.

ÖNERİLEN İÇERİK: F-35 Teslimatlarına Çin Engeli


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu