Bulgaristan’ın F-16 Blok 70 Siparişine Onay Çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan’a yönelik olası 8 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı satışına onay verme kararı adlı. Olası anlaşmanın değeri 1.6 milyar dolar olarak belirtiliyor.

Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından ABD Kongre’sine yapılan bildirimde Bulgaristan’ın ABD’den 8 adet F-16 savaş uçağı talep ettiği kaydedildi.

STM Banner

Bulgaristan’ın gerçekleştirmeyi planladığı olası anlaşmada aynı zamanda 19 adet AMRAAM havadan havaya füze, 28 adet GBU-39/B bombası, 20 adet AIM-9X Block II hava-hava füzesi ve 4 adet AN/AAQ-33 Sniper Gelişmiş Hedefleme Pod’u da yer alıyor.

Lockheed Martin’in Greenville, Güney Carolina’daki yeni F-16 üretim tesisi yakında Bahreyn ve Slovakya için F-16 Blok 70 üretimine başlayacak. Burası yanı zamanda Bulgaristan’ın F-16 Blok 70’lerinin üretileceği yer olma özelliğini de taşıyor.

Bulgar MiG-29’ları Ne Olacak?

Amerikalı yetkililere göre satışın hedefi Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile yakından ilgili değil. Kiev, bir süredir envanterlerinde Rus üretimi savaş uçakları bulunan ülkelerden savaş uçağı talep ediyordu. Bulgaristan’ın envanterinde ise halihazırda 15’ten fazla MiG-29 savaş uçağı bulunuyor.

Ancak Bulgaristan’ın F-16 siparişi iki yıl öncesine kadar dayanıyor. Ek olarak Bulgaristan’ın sipariş edeceği uçakların fabrikadan çıkmalarının 3-4 yıl alacağı düşünülürse MiG-29’ların F-16’larla takas edilmesinin pek olası olmadığı görülebilir. Nitekim Amerikalı ve Bulgar yetkililerin verdikleri mesajlar da bu yönde.

Bulgaristan/Mig-29
Bulgaristan/Mig-29

Envanterindeki MiG-29 gibi Sovyet/Rus uyruklu savaş uçaklarını NATO uyumlu uçaklar ile değiştirmek isteyen Bulgaristan, ABD’li Lockheed Martin firmasından 1.26 milyar dolar değerinde 8 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı tedarik etmeye karar vermişti.

Lockheed Martin F-16 Blok 70, birçok yapısal yükseltmeyi içeren en gelişmiş F-16 konfigürasyonudur.

AESA radarı, otomatik GCAS, hassas GPS gibi gelişmiş yeteneklere sahip olan F-16V, yüksek durumsal farkındalığa sahiptir. Türk Hava Kuvvetleri; Blok 30, Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ konfigürasyonlarında 240 adete yakın F-16 jetine sahiptir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türkiye’nin ABD’den F-16 Blok 70 Talebinde Son Durum


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DSCA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu