Bundeswehr’den 48 adet SaZgM 70t siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

 Alman Silahlı Kuvvetleri (Bundeswehr), Almanya merkezli Rheinmetall şirketi ile 70 ton yük kapasiteli ağır traktör römorkları tedarik etmek için sözleşme imzaladı.

Edinilen bilgiye göre; Alman askeri tabiriyle ‘SaZgM 70 ton’ olarak adlandırılan 24 adet zırhsız ağır traktör römorkunun teslimatı, 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilecek ve kalan 24 römork da 2022’de teslim edilecek. Toplam değeri 41 milyon Avro olan traktör römorkları, öncelikle Leopard 2 ana muharebe tankı gibi ağır zırhlı araçların taşınması için kullanılmaktadır.

STM Banner

2018’de Bundeswehr, 137 adet SaZgM 70 tonluk römorkun teslimatı için Rheinmetall ile bir çerçeve sözleşmesi imzaladı. Yedi yıllık geçerliliği olan bu sözleşmenin potansiyel toplam değeri, 122 milyon Avrodur. Bu anlaşma kapsamında, 2019 ve 2020 yıllarında toplam 32 araç teslim edildi.

Rheinmetall HX81 SaZgM; sekiz silindirli, 680 hp dizel motordan güç almaktadır. Bu, yüksek hareket kabiliyetine sahip dört tekerlekten çekişli kamyonun 89 km/s azami hıza ulaşmasını ve yüzde 60’lık eğime kadar sürüş kabiliyeti göstermesini sağlamaktadır. HX81 SaZgM, Bundeswehr’in zırhsız kamyon ailesi olan Rheinmetall UTF ile aynı sürücü kabinine sahiptir. Gerekirse kabin, korumalı bir versiyon ile değiştirilebilmektedir. Araç ayrıca, her bir vincin yirmi tonluk bir çekiş gücüne sahip olduğu Rotzler şirketi tarafından yapılan iki vinçli bir sistemle donatılmıştır.

Almanya’nın 2023’te NATO Çok Yüksek Hazırlıklı Ortak Görev Gücü (VJTF 2023) için hızlı tepki verme yükümlülüğü göz önüne alındığında, ağır savaş araçlarını envanterde bulundurmak kritik bir özellik.


Elif Funda Altun / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu