Yemen’de CH-4B SİHA düşürüldü

Roketsan-ATMACA-Banner

Yemenli Husi direnişçileri, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait CH-4B tipi Orta İrtifa – Uzun Dayanım sınıfı Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nı düşürdüler.

Balistik füze, Kamikaze İHA ve hatta seyir füzesi ile gerçekleştirdikleri saldırılar ile muharebe sahasına yeni bir soluk kazandıran Yemenli Husi direnişçileri, İran’ın desteği ile oluşturdukları Yerden Havaya Füze (SAM) sistemleri ile şu ana kadar aralarında F-15SA ve Tornado savaş uçaklarının da bulunduğu birçok hava aracını imha etti.

STM Banner

Yemenli Husi’ler, geçtiğimiz günlerde ise düşürdükleri hava araçlarına bir yenisini eklediler. Edinilen bilgiye göre; Çin Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Kurumu (CASC) tarafından geliştirilen ve Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait olan bir CH-4B tipi Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Husi direnişçileri tarafından SAM sistemi ile düşürüldü.

Husiler tarafından çekildiği düşünülen videoda, CH-4B SİHA’nın düşürülüş anları anbean görüntülendi:

https://youtu.be/IciqtTJ2_Og

CH-4B, Çin Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Kurumu (CASC) tarafından geliştirilen MALE sınıfı insansız hava aracıdır. 345 kg faydalı yük kapasitesi bulunan CH-4B; AR-1, TG-100, FT-9, HJ-10 mühimmatlarını taşıyabiliyor. CH-4B SİHA, kullanıcısı ülkeler tarafından çok verimli bulunmamaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu