Yemen’de CH-4B SİHA düşürüldü

Roketsan-ATMACA-Banner

Yemenli Husi direnişçileri, Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait CH-4B tipi Orta İrtifa – Uzun Dayanım sınıfı Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nı düşürdüler.

Balistik füze, Kamikaze İHA ve hatta seyir füzesi ile gerçekleştirdikleri saldırılar ile muharebe sahasına yeni bir soluk kazandıran Yemenli Husi direnişçileri, İran’ın desteği ile oluşturdukları Yerden Havaya Füze (SAM) sistemleri ile şu ana kadar aralarında F-15SA ve Tornado savaş uçaklarının da bulunduğu birçok hava aracını imha etti.

Yemenli Husi’ler, geçtiğimiz günlerde ise düşürdükleri hava araçlarına bir yenisini eklediler. Edinilen bilgiye göre; Çin Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Kurumu (CASC) tarafından geliştirilen ve Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait olan bir CH-4B tipi Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Husi direnişçileri tarafından SAM sistemi ile düşürüldü.

Husiler tarafından çekildiği düşünülen videoda, CH-4B SİHA’nın düşürülüş anları anbean görüntülendi:

https://youtu.be/IciqtTJ2_Og

CH-4B, Çin Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Kurumu (CASC) tarafından geliştirilen MALE sınıfı insansız hava aracıdır. 345 kg faydalı yük kapasitesi bulunan CH-4B; AR-1, TG-100, FT-9, HJ-10 mühimmatlarını taşıyabiliyor. CH-4B SİHA, kullanıcısı ülkeler tarafından çok verimli bulunmamaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu