Burkina Faso’da AKINCI TİHA dönemi başladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Afrika ülkesi Burkina Faso, AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı)’yı kullanıma aldı. Daha önce Bayraktar TB2 SİHA da tedarik eden Burkina Faso, AKINCI’nın yanında bazı Türk güdümlü mühimmatını da teslim aldı.

AKINCI TİHA’nın Burkina Faso Silahlı Kuvvetleri envanterine girişi nedeniyle tören düzenlendi. Burkina Faso Devlet Başkanı Ibrahim Traore’nin de katıldığı törende, AKINCI TİHA‘ya ilaveten daha önce tedarik edilen Bayraktar TB2 SİHA’lar da görüntülendi.

STM Banner

Burkina Faso, AKINCI TİHA’lar ile birlikte; TEBER ve HGK ile MAM-T ve MAM-L gibi Türk yapımı akıllı mühimmatı da teslim aldı. En az iki adet AKINC TİHA tedarik ettiği görülen Burkina Faso’nun, nihai aşamada kaç adet hava aracı tedarik edeceği henüz belirsizliğini koruyor.

Haluk Bayraktar’dan açıklama

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, AKINCI’nın Burkina Faso’nun envanterine girişiyle ilgili yaptığı açıklamada, Radikal örgütlere karşı yaşam mücadelesi veren Afrika’nın en yüksek terör tehditi altındaki ülkesi olan Burkina Faso, bugün Bayraktar AKINCI TİHA’ları törenle envanterine aldı. Burkina Faso’da her yıl binlerce masum sivil terör saldırılarında hayatını kaybediyor.

Global Terorism Index 2022’ye göre dünyadaki terör saldırılarının %48’i Sahel bölgesinde düzenleniyor. Kara kıta Afrika’da her yıl on binlerce masum insan hayatını kaybederken, milyonlarca kişi evlerinden ve yurtlarından oluyor.

Afrika’da Burkina Faso gibi birçok ülke parçalanmalarını önlemek ve masum vatandaşlarını korumak için savunma kabiliyetlerini Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar #KINCI TİHA ile güçlendiriyor. Milli SİHA’ların devreye girmesiyle tablo değişmeye başladı. Devletler hakimiyetlerini güçlendirirken, masum insanlar ise geleceğe daha güvenle bakıyor.” ifadelerini kullandı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu