Büyük iddia: Ukrayna’ya Storm Shadow Füzesi verildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Krallık, Ukrayna’ya Storm Shadow Seyir Füzesi tedarik etti. CNN’in iddiasına göre Storm Shadow Seyir Füzeleri, Ukrayna’ya ulaştı.

CNN’e konuşan çok sayıda üst düzey Batılı yetkili, Birleşik Krallık’ın Ukrayna’ya çok sayıda Storm Shadow seyir füzesi tedarik ederek, Rus güçlerine karşı başlatılması beklenen karşı saldırı öncesinde Ukrayna güçlerine yeni bir uzun menzilli saldırı kabiliyeti kazandırdığını söyledi.

STM Banner

“İngiltere daha önce Ukrayna’ya uzun menzilli silahlar tedarik edeceğini söylemişti, şimdi buna bir dizi Storm Shadow füzesi de dahil olacak. Batılı bir yetkili CNN’e verdiği demeçte, İngiliz Hükümeti bunun sadece Rusya’nın sivil ulusal altyapıyı kasıtlı olarak hedef almasına bir yanıt olduğunu ve orantılı bir karşılık olduğunu açıkça ifade etti.”

Storm Shadow, İngiltere ve Fransa tarafından ortaklaşa geliştirilen ve genellikle havadan fırlatılan, stealth yeteneklere sahip uzun menzilli bir seyir füzesidir. Menzili 250 kilometreyi aşan bu füze, Ukrayna’nın uzun süredir talep ettiği ABD yapımı ATACMS füzesinin 350+ kilometrelik menzil kapasitesinin hemen altında yer alıyor.,

Typhoon Storm Shadow-min

Storm Shadow’un Doğu Ukrayna’da Rusya’nın elindeki toprakların derinliklerini vurabilecek menzile sahip olması kritik önem taşıyor. CNN’e konuşan Batılı bir yetkili İngiltere’nin Ukrayna hükümetinden bu füzelerin Rusya içinde değil sadece Ukrayna egemenlik sınırları içinde kullanılacağına dair güvence aldığını söyledi. Birleşik Krallık yetkilileri sık sık Kırım’ı Ukrayna’nın egemenlik alanı olarak tanımlayan ve “yasadışı olarak ilhak edilmiş” olarak nitelendiren açıklamalar yapmıştır.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın Avam Kamarasında İngiltere’nin Ukrayna’ya Storm Shadow füzeleri gönderdiğini açıklaması bekleniyor.

CNN’e konuşan üst düzey bir ABD askeri yetkilisi, füzenin “menzil açısından gerçek bir oyun değiştirici” olduğunu ve Kiev’e savaşın başından beri talep ettiği bir kabiliyet kazandırdığını söyledi.

Storm Shadow

Storm Shadow; üretici MBDA’nın vurguladığı gibi sabit hedeflere yönelik önceden planlanmış saldırıların zorlu isterlerini karşılamak için tasarlanmıştır.

Füze, 250 kilometrenin üzerinde bir menzile ve tandem tipi BROACH savaş başlığına sahiptir. Savaş başlığı, sert yapıları delmek için bir öncü zırh delici kullanır ve ardından gerektiğinde penetrasyon modu ile tetiklenebilir yani hedefi deldikten sonra patlatılabilir. Füze yönlendirme sistemi; bir ataletsel navigasyon sistemi, GPS ve arazi referansını içerir.

Ek olarak dönemin Birleşik Krallık Savunma Bakanı Michael Fallon’un 2016 yılında yaptığı açıklamaya göre; Storm Shadow, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki Husilere karşı yürütülen savaşta da kullanılmıştır.

Fransız Storm Shadow versiyonu olan SCALP da aynı şekilde muharebe alanında kullanılmış, Mısır ve Hindistan gibi ülkelere ihraç edilmiştir. Aynı silahın bir deniz versiyonu da su üstü savaş gemileri ve denizaltılar tarafından fırlatılmak üzere geliştirilmiştir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu