ASELSAN’dan Leopard 2A4 Sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN Leopard 2A4 Modernizasyonu için BMC ile sözleşme imzaladı. TİYK-LEOP2A4 Projesi ile Leopard 2A4 ana muharebe tankları modernize edilecek.

ASELSAN ile BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması Leopard 2A4 (TİYK-Leopard 2A4) Projesi Alt Sistemler Sözleşmesi imzalandı.

STM Banner

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın gelecek dönem ihtiyaçlarına cevap vermek üzere envanterde bulunan Leopard 2A4 tanklarının milli imkânlar kullanılarak geliştirilmiş sistemler ile teçhiz edilerek modernize edilmesine yönelik başlatılan TİYK-Leo2A4 Projesinin ana yüklenici sözleşmesi 2022 yılı sonunda SSB ile BMC Otomotiv A.Ş. firması arasında imzalanmıştı.

11 Mayıs 2023 tarihi itibarı ile imzalanan ve ASELSAN’ın tank görev sistemlerinden sorumlu ana alt yüklenicisi olarak görev aldığı sözleşme kapsamında TİYK-Leopard 2A4 Projesi tank görev sistemlerinin BMC Otomotive teslimi ve ilgili hizmetler yer alıyor.

Leopard 2A4
Leopard 2A4

Proje ile ASELSAN tarafından geliştirilen ve ALTAY Projesi kapsamında da yer alan tank görev sistemlerinin Leopard 2A4 tanklarına da entegre edilerek envanterdeki Leopard 2A4 tanklarına da ALTAY tankındaki kabiliyetlerin kazandırılması amaçlanıyor.

ASELSAN tarafından sözleşme kapsamında Tank Atış Kontrol Sistemi, Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, Tank Komuta Kontrol Muhabere ve Bilgi Sistemi, Tank Lazer Uyarı Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, Aktif Koruma Sistemi ve Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi sağlanacak.

Sözleşmede kapsamlı bir Entegre Lojistik Destek Hizmetleri paketi de yer alırken, bu kapsamda sağlanacak yerinde bakım onarım desteği ile kritik öneme sahip ürünlerin yüksek seviyede göreve hazır olmaları mümkün olacak.

Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması – Leopard 2A4 (TİYK-LEO 2A4) Projesi

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; “Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması – Leopard 2A4 (TİYK-LEO 2A4)” Projesi kapsamında ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 AMT modernize edilecek.

leopard

Bu modernizasyon ile Leopard 2A4 tanklarının hem balistik koruma seviyeleri arttırılacak hem de daha modern elektronikler entegre edilecek. Proje kapsamında ilk etapta 81 adet Leopard 2A4 modernize edilecek olsa da SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre 250 adetlik bir opsiyon da bulunuyor.

Oldukça geniş ölçekli bir modernizasyon projesi olan TİYK-LEO 2A4; zırha ek olarak atış kontrol sistemi ve aktif koruma sistemi gibi modernizasyonları da içeriyor.

TİYK-LEO 2A4 Projesi sonuçlandığında, daha önce ASELSAN tarafından yürütülen modernizasyon projesi ile ortaya çıkarılan ‘Leopard 2A4 NG’ye benzer bir kabiliyet artışı yaşanacağı üzerinde durulmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu