ÇAFRAD, TCG GÖKSU’dan söküldü

Roketsan-ATMACA-Banner


Fotoğraf: Barış ÖZTÜRK 

STM Banner

TF-2000 Hava Savunma Destroyerinde kullanılmak üzere ASELSAN tarafından geliştirilen Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar’ın (ÇAFRAD) Test Grubu, Kasım 2018’de TCG Göksu (F-497) Fırkateyninin helikopter pistine entegre edilmiş ve TCG Göksu testler için Karadeniz’e açılmıştı. 11 Aralık Salı günü ÇAFRAD, test amaçlı havada olan TUSAŞ ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemini tespit etmiş ve yine ÇAFRAD’ın yönlendirmesiyle TCG Göksu Fırkateyninden atılan Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) Hava Savunma Füzesi, ŞİMŞEK Hedef Uçak Sistemini başarıyla vurmuştu.

Testin başarılı geçmesiyle birlikte ÇAFRAD projesi kapsamında FAZ-I faaliyetleri tamamlandı ve ÇAFRAD Test Grubu, TCG GÖKSU fırkateyninden söküldü. ÇAFRAD FAZ-II kapsamında, Çok Fonksiyonlu Radar ve Aydınlatma Radarının çok yüzlü versiyonları ile Uzun Menzilli Radar (UMR) geliştirilecek ve IFF Sistemi dahil tüm sistemler birbirine entegre edilecektir.

https://savunmasanayist.com/2018/10/26/cok-amacli-faz-dizinli-radar-cafrad-projesi/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Arkadaşlar ellerinize sağlik sizleri tebrik ediyorum devam Ben sizin Amerika ve Avrupadakilerden daha iyisini yapacağinizi biliyorum sizleri seven ve sizlere dua edenleri mahçup etmezsiniz Allah yardimciniz olsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu