Çarpıcı İddia: Wagner nükleer harp başlıklarını ele geçirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus paramiliter örgü Wagner, Rus Ordusu ile karşı karşıya geldi ve Moskova’ya doğru harekete geçti. Wagner’in kontrol altına aldığı Rostov şehrinde, Rus Ordusu’nun nükleer mühimmatlarını da ele geçirdiği iddia ediliyor.

Dün gece saatlerinde Rus paramiliter grup Wagner, mühimmat sıkıntısı yaşadığı ve Rus Ordusu’nun kendilerine yönelik hava harekatı gerçekleştirdiği gerekçesiyle Moskova’ya doğru yola çıktı. Gece ve sabah saatlerinde Rus Ordusu tarafından vurulan Wagner, buna rağmen Moskova’ya yaklaşık 300 kilometre mesafede bulunan Rostov şehrini ele geçirdi.

STM Banner

Çeşitli kaynaklara göre ise ele geçirilen Rostov şehri ile ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu. İddiaya göre; Rostov şehrinde, ‘14254 numaralı’ askeri birim bulunuyor. Bu birim, çeşitli tipteki nükleer füzelere ve bombalara ev sahipliği yapıyor. Öte yandan Kursk şehrindeki 448. Füze Tugayı’na ait Iskander-M Kısa Menzilli Balistik Füzeleri için nükleer harp başlıklarının da Rostov şehrindeki 14254 numaralı askeri birimde depolandığı iddia ediliyor.

Wagner unsurlarının bahsi geçen askeri birimi ele geçirmesi durumunda, birkaç tugaya ait taktik nükleer cephaneliğe de sahip olacaklar. Şu an için 14254 numaralı askeri birimin akıbeti hakkında olumlu veyahut olumsuz bir bilgi bulunmuyor.

Iskander

9K720 Iskander-M

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen 9K720 Iskander (NATO: SS-26 ‘STONE’) Balistik Füze Sistemi, 400 ila 500 kilometre arasına menzile sahiptir. Iskander-M füzesi, nükleer veya konvansiyonel olmak üzere 700 kilogram ağırlığında harp başlığı taşıma kapasitesine sahip. Iskander-M, 10 ila 30 metrelik dairesel sapma (CEP) ile hedefini vurabiliyor.

Halihazırda Wagner unsurlarının, Iskander-M’i kullanma kabiliyetine sahip olup olmadığı tam olarak bilinmiyor. Ancak Wagner güçlerinin; Strela-10, Toçka-U ve Pantsir gibi bazı güdümlü mühimmatı kullandıkları biliniyor. Öte yandan Rus Ordusu içerisinde Wagner’e sempati duyan askerler, olası bir durumda Iskander-M kullanımı için Wagner unsurlarına yardımcı olabilir.

Özetle Wagner’in Moskova’ya doğru ilerleyişi, nükleer mühimmatların akıbeti açısından oldukça risk içeriyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu