Ka-52 mürettebatının ölümden döndüğü anlar

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Ordusu’na ait Ka-52 Taarruz Helikopteri, Strela-10’un hedefi oldu. Ka-52 mürettebatı, son anda gerçekleştirdiği flare atışı ile ölümden döndü.

Rus paramiliter örgüt Wagner, Rus Ordusu’na karşı dün gece bir isyan başlattı. Moskova’ya doğru ilerleyen Wagner unsurlarına, Rus Ordusu tarafından zaman zaman Ka-52 taarruz helikopterleri ve savaş uçakları tarafından müdahale edildi.

STM Banner

Wagner unsurlarına karşı hava harekatı düzenleyen bir Ka-52 helikopteri, vurulmaktan son anda kurtuldu. 9K35 Strela-10 (NATO Rapor Adı: SA-13 “Gopher”) Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi’nin hedefi oldu. Wagner unsurlarına ait Strela-10 sisteminden atılan 9M37 hava savunma füzesi, son anda Ka-52 helikopterini teğet geçerek başka bir alana yöneldi.

Ka-52 mürettebatının, Strela-10’dan 9M37 füzesi atıldığı esnasında flare denilen karşı tedbir mühimmatını ateşlediği ve esasında hava savunma füzesinin de bu flare mühimmatına yöneldiği görüldü. Yaşanan olay, bir kez daha flare denilen karşı tedbir mühimmatlarının esasında IR güdümlü füzelere karşı ne denli etkili olduğunu gözler önüne serdi.

Öte yandan ilerleyen saatlerde Rus Ordusu’na ait Ka-52 Taarruz Helikopteri düştü. Helikopterin, Wagner unsurları tarafından düşürüldüğü iddia edildi.

Flare

Özellikle hava platformlarında çok yaygın olarak kullanılan Flare, magnezyumdan üretilen ve ateşlendiğinde anlık olarak çok yüksek ısı yayarak platformu hedef alan IR güdümlü füzeleri şaşırtmayı hedefleyen bir karşı tedbir mühimmatı olarak biliniyor.

9K35 Strela-10 (NATO Rapor Adı: SA-13 “Gopher”)

Strela-10

Strela-10, Rusya’ya ait bir taşınabilir hava savunma sistemidir. Bu sistem, hafif ve hareketli bir platform üzerine yerleştirilmiş 2 veya 4 adet füzeden oluşur.

Sistem, yüksek hassasiyete sahip bir hedefleme radarı ve gözetleme ekipmanıyla donatılmıştır. Bu sayede, düşman hava araçlarının tespiti, teşhisi ve takip edilmesi mümkün olur. Strela-10 sisteminde kullanılan 9M37 Füzesi, 5 kilometre menzil ve 3 kilometre irtifa limitlerine sahiptir. Kızılötesi (IR) arayıcı başlığa sahip füze, 2 Mach azami hıza sahiptir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu