Çavuşoğlu: “Yalan söyleyen NATO değil, Yunanistan”

Roketsan-ATMACA-Banner

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye ile Yunanistan arasında NATO bünyesinde teknik görüşmelere başlanması” konusunda yalan söyleyenin NATO değil, Yunanistan olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU tarafından yapılan açıklamada, “Brüksel’de NATO Genel Sekreteri, bir girişimde bulundu. Bir kazanın ve çatışmanın yaşanmaması için teknik düzeyde, Yunanistan ile Türkiye’nin içerisinde olduğu görüşmelerin başlaması konusunda bizim görüşümüzü sordular. Biz de memnuniyetle dedik ki biz her zaman görüşmeden yanayız. Dolayısı ile böyle bir girişiminize hayır demeyiz, evet deriz. Bunun üzerine, ‘bunu açıklayabilir miyiz?’ diye bize sordular. NATO Genel Sekreteri, Yunanistan’a da görüşünü sordu ve Yunanistan da olur verdi. Oluru aldıktan sonra NATO Genel Sekreteri açıklama yaptı. Biz şaşırmadık ama maalesef Yunanistan, NATO Genel Sekreteri’ni yalanladı. Ama burada yalan söyleyen NATO Genel Sekreteri değil, yalan söyleyen Yunanistan’ın kendisi.

STM Banner

Bir de kendisine güvenen diyalogdan kaçmaz. Tezlerini savunabileceğini düşünen bir ülke, Dışişleri Bakanı ya da lider, görüşmeden kaçmaz. Biz haklı olduğumuzu, uluslararası hukuk açısından da siyaseten de biliyoruz, inanıyoruz ve bu tezimizi hiç çekinmeden her platformda anlatıyoruz, savunuyoruz. Olası bir görüşmede Yunan tarafının yüzlerine karşı da açık ve net şekilde bunları anlatırız çünkü biz haklıyız. Haklı olan; görüşmekten kaçmaz, diyalogdan kaçmaz ama Yunanistan haksız olduğunu biliyor. Esasen Yunanistan’ın haksız olduğunu, Avrupa Birliği içerisindeki ülkeler de biliyor. Yunanistan’ı kışkırtan kim? Fransa. Fransa’nın da başka derdi var. Yoksa, Doğu Akdeniz ile Fransa’nın ne ilgisi var?” ifadelerinde bulunuldu.

Hatırlanacağı üzere; NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında NATO bünyesinde teknik görüşmelere başlanacağını açıklamış ancak Yunanistan tarafından bu durum yalanlanmıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu