GES Mühendislik’ten Çok Maksatlı Taşınabilir Kule çözümü

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii firmalarından GES Mühendislik, özellikle sınır ve üs bölgelerinde çevre hâkimiyeti sağlanması için Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’yi geliştirdi.

Özellikle son yıllarda daha da artan düzensiz göç, kaçakçılık ve terör gibi tehditlerin, ülke
sınırlarında yarattığı hareketlilik, silahlı kuvvetlerin ve güvenlik güçlerinin en önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bu konudaki ihtiyaçları göz önüne alan GES Mühendislik, yenilikçi bir çözüm olan Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’yi geliştirdi.

STM Banner

Silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri; terörle mücadelede, sınır ötesi harekâtlarda, düzensiz göç ve kaçakçılıkla mücadelede, geçici ve sabit üs bölgelerinde, göçmen konaklama kamplarında, kritik tesisler ile kara ve deniz sınırlarının korunmasında ve daha birçok görevde, çevreye hâkimiyet sağlayacak çözümlere ihtiyaç duymaktalar. Kuleler ise bu hâkimiyeti sağlamanın önde gelen yollarından biridir. Ancak bu operasyonel senaryolar, mobil ya da sahada kurulabilen çözümler gerektirir. GES Mühendislik’in Çok Maksatlı Taşınabilir Kule çözümü, tam olarak bu ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak geliştirildi.

Radarlar, muhabere cihazları, elektro-optik sistemler, silahlar ve benzeri faydalı yüklerin de entegre edilebildiği Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, kullanıcısına, durumsal farkındalık ve taktik üstünlük konularında önemli avantajlar ve esneklik sağlıyor.

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, bu avantajları ve esnekliği; kolay nakledilebilmesi ve kurulabilmesi; her türlü hava şartında, sahada uzun süre ve yüksek güvenirlilikle çalışabilmesi; çok yönlü kullanıma ve faydalı yük entegrasyonuna uygunluğu; harekât
ihtiyacına göre, gerek insanlı gerekse insansız görev yapabilmesi; kule ve faydalı yüklere 3G modülü ile uzaktan komuta edilebiliyor olması sayesinde sunuyor.

Çok-Maksatlı-Taşınabilir-Kule

Arazi Yapısından Kaynaklanan Kısıtlamalardan Etkilenmiyor

Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin yenilikçi özelliklerinden biri de kabinin ve kaldırma
bloğunun, 0,1 derece hassasiyetle belirtilen yönde hareket ettirilebilmesi. Bu hareketlerle
kulede taşınan silah ya da elektro-optik sensör gibi faydalı yüklerin, kendi sınırlarına ilave
olarak, görüş ve angajman açıları değiştirilebiliyor. Böylece, arazi yapısından kaynaklanan
kısıtlamalar ortadan kaldırılıyor.

Sahadaki İhtiyaca Pratik Çözüm

GES Mühendislik Kurucu Ortağı Serhat Demir, Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin, ürün
geliştirme yaklaşımlarında yeni bir sayfa açtığına şu söleri ile dikkat çekiyor: “Çok Maksatlı Taşınabilir Kule, eğimli arazide, kendisini otomatik olarak seviyeleyebilen bir ürün. Bunu ise daha önceden geliştirdiğimiz ve bir ürün olarak sektörün kullanımına sunduğumuz; Şelter Seviyeleme Sistemimizi, Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’ye entegre ederek sağladık. Ayrıca, Şelter ve Mobil Platform Kaldırma ve Taşıma Sistemimiz de Çok Maksatlı Taşınabilir Kule’nin, bir araca yüklenmesine gerek kalmadan, bir çekici ile nakledilebilmesini sağlıyor. Böylece GES Mühendislik, farklı ürünlerini bir araya getirerek entegre çözümler sunabilen bir firma haline geldi. Ürün ailemiz geliştikçe, bu tür yenilikçi çözümlerimiz daha da artacak ve çeşitlenecek.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Çok işlevsel olabilecek mühendislik harikası tasarım gibi görünüyor …
    Umarım FNSS SAMUR gibi yurtdışında da kıskanılabilecek bir etki yaratır …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu