Çavuşoğlu’ndan F-16 Cevabı: “Evet dememiz mümkün değil”

Roketsan-ATMACA-Banner

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin F-16 Blok 70 tedariki ile ilgili ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen yasa tasarısı hakkında açıklamalarda bulundu.

TRT HABER’de Ahmet Görmez’in konuğu olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin F-16 Blok 70 Tedarik Programı hakkında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ABD Temsilciler Meclisi’nden geçen ve Türkiye’ye F-16 Blok 70’lerin şartlı teslimatını içeren yasa tasarısını ise kabul edilemez olarak nitelendirdi.

STM Banner

Çavuşoğlu tarafından yapılan açıklamada, “ABD, şu anda Türkiye’ye F-16 Blok 70 vermek istiyor. Diğer taraftan mevcut F-16’ların modernizasyonu konusunda kitlerin de verilmesi yönünde, ABD Kongresi’nde ve Temsilciler Meclisi’nde bir eğilim var doğrusu. Bunun NATO içinde önemli olduğunu görüyorlar. Bir taraftan da F-35 problemi, CAATSA yaptırımları sebebiyle devam ediyor. Bu F-16’nın önündeki engellerin kaldırılması ve ABD’nin kendi içerisinde bu prosedürü bitirmesi lazım.

“Görüşmeler Olumlu”

Teknik düzeyde yapılan görüşmeler, son derece olumlu seyretti. Sonuçta Temsilciler Meclisi’nde bir karar alındı. Tabii şimdi bağlayıcı bir karar değil. Senato’da da bir karar alınacak. Daha sonra bu iki karar, bir belgede birleştirilecek. Ondan sonra da tabii ortak bir karar çıkacak.

F-16-Blok-50+

Bizim elimizi kolumuzu bağlayacak bir yönteme evet dememiz mümkün değil. Sonuçta orada ne diyor? Yunanistan hava sahası. Yunanistan hava sahası derken neyi kast ediyorsunuz? Burada Yunanistan’ı haklı görmenin gerekçesi ne? ABD bir kere bugüne kadar sürdürdüğü gerek Kıbrıs’ta gerekse Türkiye-Yunanistan arasındaki dengeli politikadan bir sapma yaşamıştır. Bu denge politikasına ABD’nin tekrar dönmesi gerekiyor.

Yunanistan bizim hava sahamızı, ana karamızın üzerinde ihlal etti. Peki Yunanistan’a bir ürün verirken, ‘Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmeme şartıyla’ diye bir teklifte bulunuyor musunuz?” ifadelerine yer verildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Türkiye’nin F-16 Blok 70 Programı Artık ‘Kısıtlamalı”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu