Türkiye’nin EUROSAM SAMP/T Süreci Tekrar İvme Kazandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin EUROSAM SAMP/T Programı hakkında TRT HABER’de açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, sürecin tekrar ivme kazandığını vurguladı.

TRT HABER’de Ahmet Görmez’in konuğu olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin EUROSAM SAMP/T Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi Programı hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, SAMP/T sürecinin tekrar ivme kazandığını vurguladı.

STM Banner

Bakan Çavuşoğlu tarafından yapılan açıklamada, “Daha önce, Fransa ve İtalya’dan oluşan EUROSAM konsorsiyumu ile bir niyet mektubu imzalanmıştı. Ancak daha sonrasında Fransa ile ilişkilerimizde, Barış Pınarı Harekatı’ndan sonra bir soğukluk oldu. O dönemde bu iş, yavaşladı. En son Brüksel’deki zirvelerde, Cumhurbaşkanımızın hem Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile yaptığı görüşmeler hem de İtalya Başbakanı Dragi ile yaptığı görüşmeler ile beraber tekrar bir ivme kazandı.

Yine Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Dragi Ankara’ya gelince kendileriyle görüştüler. Telefonda da Macron ile görüştüler. Macron’un da bu yılın ikinci yarısında Türkiye’ye bir ziyareti planlanıyor. Bu ziyaret ile birlikte olumlu bir adım atmak istiyoruz. Şu anda her iki ülke de bu iş birliğine sıcak baktıklarını söylüyorlar. Sonuç itibariyle bu süreç, ivme kazanmış bir şekilde devam ediyor.” İfadelerine yer verildi.

SAMP-T

Türkiye’nin EUROSAM SAMP/T Programı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN, EUROSAM ve Roketsan arasında 5 Ocak 2018 tarihinde, “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi (LORAMIDS) Tanımlama Çalışması” sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşme ile Türkiye, Fransa ve İtalya’nın ihtiyaçlarını karşılayan bir Hava Savunma Füze Sistemi’nin, ortaklaşa geliştirilmesi hedeflendi.

Aradan geçen süreç içerisinde Fransa ve İtalya, Mart 2021’de Yeni Nesil SAMP/T (SAMP/T NG) Hava Savunma Füze Sistemi’nin geliştirilmesin ilişkin sözleşmeyi imzaladılar.

Halihazırda savaş uçağı ve seyir füzesi gibi hava soluyan hedefler ile taktik balistik füzelere karşı etkili olan SAMP/T sistemi, Aster 30 Blok I Füzesi’ni kullanıyor. Aster 30 Blok I Füzesi ile 120km angajman menziline sahip olan SAMP/T için iki yeni füze geliştiriliyor. Geliştirilen Aster 30 Blok I NT ve Aster 30 Blok II Füzeleri ile SAMP/T, balistik füzelere karşı çok daha etkili bir hale gelecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: SAMP/T Nedir?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu