Fas, Hollanda, BAE ve Hindistan’dan LONGBOW siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Ordusu, Lockheed Martin ve Northrop Grumman’ın ortak girişimi olan LONGBOW Limited Liability Company (LBL) ile dört ülkeye LONGBOW Radarı teslimatı için sözleşme imzaladı.

Edinilen bilgiye göre; söz konusu sözleşme kapsamında LONGBOW LBL tarafından Fas, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Hindistan için AN/APG-78 LONGBOW Atış Kontrol Radarı (FCR) üretimi ve teslimatı gerçekleştirilecek. AN/APG-78 LONGBOW Atış Kontrol Radarı (FCR), Boeing tarafından geliştirilen AH-64 Apache Taarruz Helikopteri’nde kullanılmaktadır.

STM Banner

Kısa bir süre önce 500’üncü Longbow Atış Kontrol Radarı’nın üretimini tamamlayan LONGBOW LBL, 500’üncü radarın müşterisinin Katar Emiri Hava Kuvvetleri (QEAF) olduğunu açıklamıştı. Şirket, Ocak ayı içerisinde ABD Ordusu ile imzalamış olduğu sözleşmeye binaen LONGBOW FCR teslimatlarına 2028 yılına kadar devam edecek.

AN/APG-78 Longbow Atış Kontrol Radarı (FCR)

BOEING AH-64 Apache Taarruz Helikopteri’ne atış kontrol yeteneği sağlamak üzere geliştirilen Longbow, 200+ kilogram ağırlığındadır. Ka Band frekansında çalışan sistem; 12 kilometre menzile, 128 hedef takip kapasitesine, tararken takip (TWS) tarama tipine ve 360 derecelik açısal kapsamaya sahiptir.

Esasen oldukça az bir ülkenin sahip olduğu Helikopter Atış Kontrol Radarı teknolojisine, Türkiye de sahip. Türk savunma sanayii şirketlerinden Meteksan Savunma, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın direktifleri doğrultusunda MİLDAR Helikopter Atış Kontrol Radarı’nı geliştirmişti. Bazı özellikleri bakımıyla LONGBOW’a göre daha üstün özelliklere sahip olan MİLDAR’ın, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T629 ve/veya Ağır Sınıf Taarruz Helikopterlerinde kullanılması bekleniyor.

longbow radar, longbow radar özellikleri, longbow radar wiki, mildar, mildar helikopter atış kontrol radarı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Bahçelerde domates, arasıra bize de gel. Bizim komşularımız ne yapalım ki Finlandiya değil, Lüksemburg değil. Hazır ol cenge,istersen sulh-u salah bir durumdayız ne yazık ki. Peeeki sen Hollanda ne yapacaksın bu Apaçileri ? Kime karşı kullanabileceksin ? Evet Avrupanın refahı en yüksek
    milleti, Almandan , Fransızdan çok daha medeni ,alayından da küçük, Üsküdar’dan büyük ,Kadıköy’den ise küçük. Evet, çok zengin ama ne yapacak bu korkunç pahalı platformları ? Demek herkesin aklı kendine yetiyor.Kendi hesabıma ben balkondan atlayan bir Hollandalı görsem,peşinden ben de atlarım. Kazanacağı bir şey vardır mutlaka ! Nene gerek senin Apaçi ? Fas konusunu da başkaları irdelesin. Acaba bir Apaçi cari kurla kaç deveye geliyor ?

  2. Bir habere ikinci kere yorumda hiç bulunmadım sayfanızda. Peşinen özür dilerim,BAE unutulmuş. Bunların bir bakanı geçenlerde bizleri alçaklık ve hırsızlıkla suçlamıştı. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunlara gerekli cevabı vermişti. Ama cevabı bence fazlaca diplomatik olmuştu. Araştırdım, hırsızlıktan
    kastı , Yavuz zamanında kutsal emanetlerin İstanbul’a getirilmesiymiş. Eh, yazacaklarım duygularımı
    yansıtır ama editör yayınlayamaz. Bahtsız bedevi, İran hemen yanıbaşında, sen derdine yan. Senin nene gerek Giritte Yunanlı ile manevra yapmak, Libya’da Türk’e gıcıklık yapmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu