Çek L-39NG Vietnam yolcusu

Roketsan-ATMACA-Banner

Vietnam Savunma Bakanlığı, Vietnam Hava Kuvvetleri için Çek Cumhuriyeti merkezli Czech Aero Vodochody şirketine 12 adet L-39NG Jet Tekamül Uçağı siparişinde bulundu.

Edinilen bilgiye göre; Vietnam Hava Kuvvetleri Komutanlığı için 12 adet L-39NG tipi jet tekamül uçağı üretimini kapsayan hükümetler arası anlaşma, kısa bir süre önce imzalandı. Çek havacılık sektörünün son dönemdeki en büyük başarılardan biri olan bu satış kapsamında Czech Aero Vodochody, uçakları 2023-24 yılları arasında teslim edilecek.

STM Banner

İmzalanan hükümetler arası anlaşma; 12 adet L-39NG Jet Tekamül Uçağı’nı; pilotlar, eğitmenler ve yer bakım ekibi için eğitim faaliyetlerini; yedek parça ve eğitim paketlerini; lojistik destek hizmetlerini ve altyapı yatırımını içeriyor. Anlaşmanın toplam tutarı ile ilgili olarak ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Defence24’a göre söz konusu satış, Çek havacılık sektörü tarihindeki en büyük ihracat faaliyetlerinden birisi olacak.

L-39NG Jet Tekamül Uçağı

L-39NG

L-39NG, muharebe sahasında kanıtlanmış L-39 Albatros’un tarihi mirasına dayanan yeni nesil modern ve uygun maliyetli bir jet tekamül uçağıdır. L-39NG tasarımı, L-39 Albatros ile ilgili girdilere ve dünya çapındaki hava kuvvetlerinin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Öncelikle temel ve gelişmiş bir jet eğitim uçağı olarak tasarlanan L-39NG; hafif savaş, yakın hava desteği ve keşif gibi çeşitli görevleri de gerçekleştirebilmektedir.

L-39NG; 9.38 metre kanat açıklığına, 11.7 metre uzunluğa, 3.2 ton boş ağırlığa, 5.6/5.8 ton azami kalkış ağırlığına, 780 km/sa azami hıza, 1.150 NM menzile ve +8/-4G limitlerine sahiptir.

Önerilen İçerik: Rusya’da L-39 tipi askeri uçak düştü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu