CENK ve TAYFUN Füzeleri Karadeniz’de irtifa alacak

Roketsan-ATMACA-Banner

CENK ve TAYFUN Balistik Füzeleri, Karadeniz’de test edilecek. CENK Balistik Füzesi’nin ilk; TAYFUN’un ise ikinci atışı gerçekleştirilmiş olacak.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri arasında bulunan Roketsan, çok kısa bir zaman dilimi içerisinde CENK ve TAYFUN Balistik Füzeleri’nin atışlı testlerini gerçekleştirecek. SavunmaSanayiST.com’un özel haberine göre; Karadeniz’de gerçekleştirilecek testlerde, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bu denli uzun menzile sahip mühimmatların atışları gerçekleştirilmiş olacak.

STM Banner

Halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki en uzun menzilli füze, 280+ kilometre menzile sahip BORA Balistik Füzesi olarak biliniyor. Kısa süre önce ilk test atışı gerçekleştirilen TAYFUN Füzesi, BORA’nın iki katından da yüksek menzile sahip. Geliştirme faaliyetleri, bu yıl ilk test atışı ile taçlandırılacak CENK Balistik Füzesi, Türkiye’nin şu ana kadarki en uzun menzilli balistik füzesi olacak.

Balistik füzelerin en önemli bileşenlerinden olan roket motorları ve yakıtları, tamamen Roketsan mühendisleri tarafından milli imkanlarla geliştirildi. Roketsan, elde ettiği bilgi birikimi sayesinde Füze Teknolojileri Kontrol Rejimi (MTCR)’ne takılmadan, bu denli uzun menzile sahip mühimmatlar geliştirebiliyor.

Roketsan TAYFUN Füzesi’nin İlk Test Atışı:

TAYFUN Balistik Füze Sistemi

Pek çok otorite tarafından menzili 300 kilometreye kadar olan balistik füzeler ‘Taktik Balistik Füze (TBM)’; 300-1000 kilometre arasında menzile sahip balistik füzeler ise ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’ olarak tanımlanıyor. TAYFUN, Türkiye’nin ilk Kısa Menzilli Balistik Füze’si oldu.

Böylelikle 1990’lı yıllardan beri Taktik Balistik Füze kabiliyetine sahip olduğu bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri, ilk kez bu alanda bir üst sınıfa çıkmış oldu.

Yapısal olarak BORA Balistik Füzesi’ne oldukça benzer olduğu görülen TAYFUN Füzesi, Türkiye’nin şu ana kadarki en uzun menzilli füze sistemi oldu. Birkaç atışlı testi daha gerçekleştirilecek TAYFUN Füzesi’nin, yakın gelecekte envantere alınması bekleniyor.

TAYFUN-Füzesi
TAYFUN Füzesi

TAYFUN Füzesi, ‘Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’ sınıfına giriyor. Türkiye’nin daha önce SRBM sınıfında bir balistik füzesi bulunmuyordu. Ermenistan, Suriye ve İran’ın ardından Türkiye de kendi bölgesinde SRBM’ye sahip ülkeler kümesine girdi.

CENK Füzesi’nin menzili ise henüz bilinmiyor. Ancak üst düzey devlet görevlileri, kamuoyuna Türkiye’nin 1000 kilometre menzilli balistik füze hedefinin olduğunu açıklamıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com ÖZEL HABER.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu