Murat İkinci Yanıtladı: ALTAY Tankının Zırh Seviyesi Ne?

Roketsan-ATMACA-Banner

ALTAY tankının zırhını Roketsan geliştirdi. Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, ALTAY Tankı’nın zırh seviyesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin ilk milli ana muharebe tankı olan ALTAY, 23 Nisan 2023 tarihinde düzenlenen törenle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne test amacıyla teslim edildi. Otokar tarafından tasarlanan ve BMC tarafından seri üretim gerçekleştirilecek tankın, en önemli bileşenlerinden biri olan zırhını ise Roketsan geliştiriyor.

STM Banner

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, ALTAY Tankı’nda kullanılan zırh çözümüyle ilgili olarak SavunmaSanayiST.com’a yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: “ALTAY Tankı’nın tüm zırh çözümünü, Roketsan olarak biz yapıyoruz. ALTAY tankımız, milli gururumuz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Kara Kuvvetleri’mizin vurucu gücünden bir tanesi olacak. Birçok firma tarafından uzun süredir, çok emek veriliyor. ALTAY tankının zırhı, şu anda dünyada bilinen bütün tanksavar füzelerine dayanıklı olacak şekilde geliştirilmiş, son derece üstün teknolojiler içeren bir zırh çözümü.

ALTAY tankımız inşallah bu zırhla beraber, bu zırha bürünmüş olarak savaş alanında silahlı kuvvetlerimize çok büyük bir güç çarpanı olarak hizmet verecek. ALTAY tankı, tabi Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücüne güç kattığı gibi;
bizim savunma sanayiimizin de yeteneklerini göstermesi açısından da çok önemli bir platform.

“Balistik zırh koruma konusunda uzmanlaşmış bir şirketiz”

Testlerin sonucunda, seri üretimde de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de çok ciddi bir kat yapacağını değerlendiriyoruz. Bizler Roketsan olarak, özellikle balistik zırh koruma konusunda uzmanlaşmış bir şirketiz. Sadece ana muharebe tankları için değil; zırhlı araçlar için,  korunaklı alanlar için zırh çözümleri geliştiriliyor. Bizim bu konuyu özgü olarak geliştirmiş olduğumuz bir merkezimiz de bulunuyor. Balistik koruma merkezimize, dünyanın üst seviyelerinde yer alan zırh çözümleri ile silahlı kuvvetlerimiz başta olmak üzere; ihracat odaklı olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Türkiye’deki Tek Kaynak: Roketsan Balistik Koruma Merkezi

Ülkemizin tüm zırh ihtiyacına yönelik devlet yatırımı ile kurulmuş olan Roketsan Balistik Koruma Merkezi, ileri teknoloji ve yüksek seviyede gizlilik gerektiren tank ve paletli araç zırhı geliştirilmesi konusunda Türkiye’deki tek kaynak olma özelliğini taşıyor.

Zırh sistemlerinde kullanılan özel malzemelerin yurt içinde üretilmesine yönelik çalışmalarını sürdüren merkez, bu sayede, dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sunuyor. ALTAY tankı projesinde zırh üreticisi olarak ismini duyuran Roketsan, zırh sistemleri konusunda ihracatını artırmayı da hedefliyor. Proje kapsamında geliştirilmiş ileri seviye tank modernizasyon paketlerinin yurt dışında pazarlanması için çalışmalar devam ediyor.

Öte yandan elde edilen tecrübeler ile birçok farklı platforma entegre edilebilecek ve kullanıcı isteklerine bağlı olarak değişken koruma seviyelerine sahip Modüler Zırhlı Kule (MZK) sistemlerinin de hem TSK’nın hem de dost ve müttefik ülkelerin hizmetine sunulması planlanıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan ALTAY Tankı’nın zırhında seriye geçiyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu