CENTCOM komutanı İran’ın balistik füze sayısını açıkladı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Kenneth F. McKenzie, Senato’da yaptığı açıklama esnasında İran’ın Balistik Füze (BF) sayısını açıkladı.

CENTCOM Komutanı Kenneth F. McKenzie tarafından 10 Mart tarihinde ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nde yapılan açıklamada, İran’ın ABD’yi ve bölgedeki müttefiklerini tehdit etmesinin birinci yolunun, envanterinde 2.500 ila 3.000 adet bulunan balistik füzeleri olduğu belirtildi.

STM Banner

General McKenzie, İran’ın füze envanterinin çoğunu Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM)’lerin oluşturduğunu ve bu yüzden ABD Hava Kuvvetleri’nin, İran’a 580 kilometre uzaklıkta bulunan Suudi Arabistan’daki Prens Sultan Hava Üssü (PSAB)’nde daha fazla varlık bulundurduğunu belirtti. General McKenzie, bu üste en az bir PATRIOT Hava ve Füze Savunma Sistemi bataryasının da konuşlu olduğunu açıklamalarına ekledi.

Raytheon, Patriot Hava Savunma Sistemi, Bahreyn Patriot, Patriot

ABD Hava Savunma Birliklerini Irak’a Taşıyor

CENTCOM Komutanı General McKenzie, geçtiğimiz günlerde SavunmaSanayiST.com’un da yer verdiği “ABD Hava Savunma Birliklerini Irak’a Taşıyor” şeklindeki açıklamaları da doğruladı. General McKenzie, “ABD, İran’ın olası balistik füze saldırına karşı savunmak için buraya (Irak) 5.000 asker görevlendirildi.” dedi.

İran Devrim Muhafızları’nın yurt dışındaki operasyonlarını yürüten Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, 03 Ocak 2020 tarihinde Bağdat Uluslararası Havaalanı’nda, ABD tarafından planlanan bir suikaste uğramış ve hayatını kaybetmişti. Bunun ardından İran, Irak’ın Anbar Eyaleti’nde bulunan ve ABD tarafından kullanılan Ayn el-Esad Üssü’nü balistik füzeler ile vurmuştu. Toplam 1000 ABD askerine ev sahipliğine sahip üsse yönelik saldırıda, 100’den fazla ABD askeri yaralanmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bu saldırının ardından Irak’a PATRIOT Hava Savunma Sistemi ve THAAD Balistik Füze Savunma Sistemi nakletmeyi amaçlıyor. Ancak Pentagon yetkilileri, Irak hükümeti içindeki karışıklığın, füze savunma sistemlerinin Irak’a taşınmasını geciktirdiğini belirtti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu