MMU’nun radar sistemi için kritik bir aşama tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde devam eden Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi kapsamında önemli görevler üstlenen ASELSAN, BÜRFİS ile ilgili bir aşamayı tamamladı.

Türk Savunma Sanayiinin en kapsamı projesi olan ve milli 5’inci nesil savaş uçağı geliştirilmesi amaçlanan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde başarıyla devam ediyor. Proje kapsamında, ASELSAN gibi birçok Türk Savunma Sanayii firması da alt yüklenici olarak çeşitli sistemlerin geliştirilmesinde görev alıyor.

STM Banner

Bu doğrultuda TUSAŞ ile imzalamış olduğu Milli Muharip Uçak Bütünleşik RF Sistemi (BÜRFİS) Teknoloji Geliştirme Projesi kapsamında ASELSAN; 5. Nesil Uçak Yapısına Uygun Düşük Görünürlüklü Radar ve Elektronik Harp Bütünleşik Anten Tasarımları, Radar ve Elektronik Harp Bütünleşik Almaç/Göndermeç Yapıları, Eş zamanlı işlev yeteneğine sahip AESA Tabanlı Muharip Uçak Radarı Algoritmaları ve Geniş Bant Yüksek Performanslı RF Bileşenler geliştirerek, Teknoloji Hazırlık Seviyesinin Yükseltilmesini (THS), BÜRFİS Sistem Ön Tasarımını (PDR) gerçekleştirmeyi ve Milli Muharip Uçak ön tasarım çalışmalarına destek olmayı amaçlıyor.

BURFİS, ASELSAN BURFİS, mmu bürfis, milli muharip uçak radar, milli muharip uçak RF sistem

BÜRFİS Projesi’nde önemli bir aşama tamamlandı

Bu yöndeki çalışmalarına özveriyle devam eden ASELSAN, Milli Muharip Uçak Bütünleşik RF Sistem (BÜRFİS) Teknoloji Geliştirme Projesi (TGP) kapsamında 2019 yılı içinde Integrated Baselined Review tamamladı. ASELSAN; Kritik Teknoloji Elemanları için Teknoloji Gereksinim Dokümanları, Konsept Analiz ve Kritik Teknoloji Elemanı Tasarım dokümanlarını hazırlayarak TUSAŞ’a teslim etti. Ayrıca platform tasarım faaliyetlerine destek sağlayan ASELSAN, “Alternatif Sistem Gözden Geçirme” aşamasına yönelik çalışmalar yürüttü ve uçak seviyesinde değerlendirilecek provizyon sistemlere yönelik raporlar hazırladı.

Milli Muharip Uçak’ın; 2023 yılında hangardan çıkış yapması, 2026 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi, 2029 yılında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi ve 2030’lu yılların ilk yarısından itibaren tam kapasite uçuş yeteneğine ulaşması planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu