Cezayir’den HJ-12 ATGM siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Cezayir Savunma Bakanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti’ne belirsiz miktarda ve tutarda HJ-12 “Red Arrow” Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) Sistemi siparişinde bulundu.

Çin Halk Cumhuriyeti tarafından geliştirilen HJ-12 “Red Arrow” Omuzdan Atılan Anti-Tank Güdümlü Füze Sistemi’nin yeni müşterisi, Cezayir Savunma Bakanlığı oldu. Edinilen bilgiye Cezayir, Çin Halk Cumhuriyeti ile yaptığı anlaşma kapsamında belirsiz miktarda/tutarda HJ-12 ATGM tedarik ediyor. Böylelikle Cezayir, HJ-12 tedarik eden ilk Arap ülkesi oldu.

STM Banner

HJ-12 “Red Arrow” ATGM

2014 yılından itibaren kullanıma giren HJ-12 Tanksavar Füzesi, FGM-148 Javelin ATGM ile benzer karakteristik özelliklere sahip. Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) başlığa sahip olan füze, “at-unut” yeteneğine sahip. Azami 1.100 milimetre zırha nüfuz edebilen HJ-12’nin etkili menzili ise azami 4 kilometre. Füze, çift başlıklı yüksek patlayıcılı anti-tank (Tandem HEAT) harp başlığına sahip.

Ayrıca HJ-12, ABD üretimi Javelin füzesine benzerliği sebebiyle “Copy Javelin” olarak da adlandırılmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Pazarda ATGM yeterince var. Bu günkü merakım acaba biz bu teknolojinin neresindeyiz ? Malum,Javelin , neden bu kadar çok zikrediliyor ? Bundan seneler önce Fransız Eryx’i ortak imal edecektik. Neden sessiz sedasız bitti ? Bizim Omtas serisinin avantajları veya eksiklikleri ne olabilir ?
    Cezayir örneği ortada. Neden Çin satarken bunları, gelip bizden almadılar ? Değerli yazarlarınızdan
    biri bu konuya bir baksa ve de bizleri aydınlatsa. Ha ? Nasıl olur ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu