Chassillan: “Türkiye ve Güney Kore savunmada agresif büyüyor”

Roketsan-ATMACA-Banner

Marc Chassillan: Türkiye dünyada savunma sanayisi alanında hırslı bir büyüme stratejisi izliyor. Türkiyenin özellikle İHAlar konusundaki başarısı Avrupanın yakın merceğinde” diye konuştu

Fransa merkezli SPAD’den AMT ve Zırhlı Araç Uzman Mekanik Tasarım Mühendisi Marc Chassillan, Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi’ne katıldı.

STM Banner

Sınır Ötesi Operasyonlarda Fransız Ordusunun Kara Araçları ile Lojistik Çözümleri konulu bir sunum yapan ve Lojistik Destek Paketlerinin İhracat Kalemi Olarak Pazarlanması konulu oturumu yöneten Marc Chassillan, Türk savunma sanayisi ve Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türk savunma sanayisinin başarısı dünyada yankı buluyor

Türk savunma sanayisini 1990’lı yıllardan beri yakından takip ettiğini belirten Chassillan, sektörün etkileyici bir gelişim izlediğini bildirdi. Dünyada savunma sanayisi alanında hırslı ve pozitif anlamda agresif bir büyüme stratejisi sergileyen iki ülke olduğuna dikkat çeken Chassillan, bu ülkelerden birinin Türkiye diğerinin ise Güney Kore olduğunu söyledi. Chassillan, her iki ülkenin de neredeyse sıfır noktasından bugünkü başarılı konuma gelmesinin tüm dünyada ses getirdiğini de vurguladı. Chassillan, Türkiye’nin özellikle İHA’lar konusundaki başarısının Avrupa’nın yakın merceğinde olduğuna dikkat çekti.

PARS 6x6 ÖMTTZA
PARS-III 6×6 TTZA

“Alt tedarikçiler konusunda çok avantajlısınız”

Türkiye’yi alt tedarikçiler ve küçük parça bileşenleri konusunda avantajlı gördüğünü belirten Chassillan, “Türkiye’nin savunma sanayisi alanında çalışan hem kaliteli hem de çok sayıda alt tedarikçisi bulunuyor. Yüksek kalitede düşük maliyetli üretim yapabiliyorsunuz. Türkiye’nin Avrupa’ya yakın konumu sayesindeki lojistik avantajı da buna eklendiğinde ihracatta çok önemli bir potansiyeliniz olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Türk ordusunun büyüklüğü lojistik kabiliyetleri geliştiren bir unsur

Türkiye’nin sahip olduğu güçlü ve büyük ordunun Avrupa ile kıyaslandığında askeri lojistik konusunda çok önemli bir avantaj sağladığını açıklayan Chassillan, “Bu büyük ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için güçlü bir lojistik yeteneğe ihtiyaç duyulduğu açık ve Türkiye bu alanda önemli bir tecrübeye sahip” dedi.

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi global anlamda önemli bir etkinlik

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi – DLSS hakkında ise Chassilan şunları söyledi: “DLSS savunma sanayisi için çok önemli bir etkinlik oldu. Avrupa’da lojistik alanına odaklanmış zirve sayısı çok sınırlı. Bu açıdan DLSS sadece Türkiye için değil global anlamda da önemli bir etkinlik. Bu yıl ilki gerçekleşen DLSS, kara, hava ve deniz kuvvetlerinin lojistik alanındaki ihtiyaçlarının yeniden gözden geçirilmesi için fırsatlar sundu. Oturum konuları ve konuşmacıları oldukça etkileyiciydi

ANKA-İHA

Askeri lojistiğin dijitalleştirilmesi konusu özellikle çok önemliydi. Dijitalleşme askeri lojistikte verimlilik için kilit bir rol üstlenecek. Savunma sanayisinde iyi ürünler ve nitellikli insan gücü her zaman en öncelikli ihtiyaç olacak; ancak dijitalleşme, süreçlerin daha hızlı, daha iyi ve daha az maliyetle yürütülmesini sağlayacak. Özellikle sektörün genç üyelerine bilgi aktarımı konusunda da dijitalleşmenin gücünü kullanmak önemli.”

Bu yıl ilk kez hayata geçirilen Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi – DLSS savunma sanayisini ve önemli lojistik firmalarını Ankara’da buluşturdu. 7 – 8 Aralık 2021 tarihlerinde Hilton Garden Inn Gimat Hotel’de gerçekleşen DLSS, iki gün boyunca önemli oturumlara ev sahipliği yaptı ve sektör temsilcileri en yeni projelerini sergiledi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Suudi Arabistan’ın Patriot Füzesi Stoku Tükeniyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu