İlk Kez Düzenlenen Askeri Lojistik Destek Zirvesi Sona Erdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Savunma sanayii ve lojistik sektörü Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi’nde (DLSS) buluştu. Yaklaşık bin 200 ziyaretçiyi ve 20 ülkenin askeri ataşesini ağırlayan DLSS’te askeri lojistik mercek altına alındı

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi (DLSS), 7-8 Aralık 2021 tarihlerinde Ankara’da Hilton Garden Inn Gimat Hotel’de, Savunma sanayi ve lojistik sektörü temsilcilerini buluşturdu.

STM Banner

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi, 60’ın üzerinde stantlı katılımcı ile bin 200 ziyaretçinin buluşma noktası oldu. Önemli iş birliği anlaşmalarının gerçekleştiği DLSS’e, 20 ülkenin askeri ataşesi de katıldı.

Askeri lojistiğin gelecek vizyonu mercek altına alındı

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi Organizasyon Komitesi Başkanı ve Mildata Askeri Doktrin ve Harekât Uyumluluk Analisti Sami Atalan, ülkelerin savunma sanayisindeki gücünü ortaya koymasında askeri lojistiğin kilit bir rol taşıdığını belirterek; “DLSS Türkiye’nin alanındaki tek zirvesi, dünyada da bu alana odaklanan zirvelerin sayısı oldukça sınırlı. DLSS’in savunma sanayisi için çok yönlü ve önemli bir noktada bulunan askeri lojistiğin gelecek vizyonunu karşılayacak inovatif çözümler ve yaklaşımlarla ilgili bilgi alışverişi fırsatı sunması açısından önemli bir boşluğu doldurduğuna inanıyoruz. İki gün boyunca savunma sanayisi profesyonelleri, karar vericiler ile askeri personel ve akademisyenler lojistik modernizasyonu ve dijital dönüşüm konularında çözüm alışverişine aktif olarak katıldı ve ihracat fırsatlarını keşfettiler” diye konuştu.

Askeri lojistikte dijital dönüşüm tartışıldı

 Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi’nde, gelecek 10 yılın gündemindeki önemli başlıklar masaya yatırıldı. Zirve’nin önemli oturum konuları arasında ‘Savunma Sanayisinde Sürdürülebilir Ömür Devri Yönetimi’, ‘Harekât Alanlarına Göre Özel Lojistik Çözümler’, ‘Savunma Sanayi Kapsamında Bölgesel ve Küresel Lojistik’, ‘Lojistik Destek Paketlerinin İhracat Kalemi Olarak Pazarlanması’, ‘Hareket Lojistiğinde Engel Aşma’, ‘Askeri Lojistikte Dijital Dönüşüm’ yer aldı.

katmerciler

Zirve de önemli özel sunu konuları da paylaşıldı: ‘Sınır Ötesi Operasyonlarda Fransız Ordusunun Kara Araçları ile Lojistik Çözümleri’, ‘Milli Silah Sistemleri Ömür Devri Yönetimi-Garanti Sonrası Dönem Örnek Modeli’, ‘Tehlikeli Maddelerin Taşınması Hakkında Uluslararası Düzenlemeler’, ‘Savunma Sanayisinde Bir Başarı Hikâyesi’, ‘Çatışma Durumunda Kültürel Mirasın Korunması’, ‘ELD’nin Askeri Lojistik Destek Faaliyetlerine Etkilerine Yönelik Örnek Çalışmalar’ ile ‘savunma Lojistiği Tedarik Sürecince Diplomatik İşlemler ve Özel Prosedürler’.

Zirve’nin Açılışına İlgi Yoğundu

DLSS’in açılışını Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Coşkun ile Mildata’dan Askeri Doktrin ve Harekât Uyumluluk Analisti Sami Atalan gerçekleştirdi. Zirve’nin açılışına sektör temsilcilerinin ilgisi yoğundu.

TÜBİTAK SAGE ve DASAL Havacılık Teknolojileri güçlerini birleştirdi

 Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi – DLSS ilk gününde önemli bir iş birliğinin imza törenine  ev sahipliği yaptı. TÜBİTAK SAGE (Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü) ile ASELSAN ve ALTINAY Savunma’nın ortak iştiraki DASAL Havacılık Teknolojileri arasında bir iş birliği protokolü imzalandı.

DASAL HAVACILIK 08-150-TOGAN
DASAL HAVACILIK 08-150-TOGAN

TÜBİTAK SAGE ve DASAL Havacılık Teknolojileri, DASAL havacılık platformlarına TOGAN Silah Sistemi entegrasyonuna ilişkin iş birliği yaptı. İmza törenine; TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş ile DASAL Havacılık Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin İlkmen katıldı.

İki firma aynı zamanda Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi kapsamında bir iş birliği protokolüne de imza attı. Protokol kapsamında DASAL Havacılık tarafından geliştirilen platformlara TOGAN Silah Sistemi’nin entegre edileceği öğrenildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: DASAL’ın Kargo-150 İHA’sına TOGAN Silah Sistemi Entegre Edildi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, DLSS

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu